Jesteś w: Lalka

Aspekt patriotyczny Lalki

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Prusa ma wymiar patriotyczny, ponieważ autor zadbał o tło historyczne oraz o elementy patriotyczne w biografii głównych bohaterów.

Najwięcej elementów patriotycznych do powieści wtrąca Ignacy Rzecki. To on w swoich Pamiętnikach starego subiekta wspomina opowieści ojca o epoce napoleońskiej czy swoje doświadczenia wojenne, zdobyte podczas udziału w Wiośnie Ludów, czyli rewolucji na Węgrzech w 1848 roku. To dzięki niemu w powieści są wzmianki o wydarzeniach lat 1878-1879, dzięki niemu poznajemy szczegóły zamachu na cesarza Wilhelma w 1878 roku oraz śmierci Ludwika Napoleona w 1873 roku, polityki prowadzonej przez Anglię na przestrzeni 1878/79 roku, działalności Garibaldiego.

Warto zauważyć, że rys patriotyczny powieści nie nadają jedynie wzmianki Rzeckiego. Miłość i oddanie ojczyźnie widać w młodzieńczym postępowaniu głównego bohatera, gdy bierze udział w działalności konspiracyjnej poprzedzającej powstanie 1864 roku oraz w samym zrywie styczniowym, za co zostaje zesłany na Syberię do Irkucka.

Poprzez wplecenie tak wielu informacji historycznych, zwracających uwagę na bohaterstwo zniewolonych narodów, Prus chciał pokazać rodakom przykłady walki z agresorami – pamiętajmy, że w momencie pisania Lalki w Polsce panowała cenzura.



  Dowiedz się więcej