Jesteś w: Lalka

Miejsce akcji Lalki

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Dwutomowa powieść Bolesława Prusa rozgrywa się w przeważającej części w Warszawie. Dzięki doskonale stworzonemu narratorowi czytelnik ma wrażenie, że porusza się z bohaterami po zaciemnionych ulicach XIX-wiecznej, jesiennej stolicy, spaceruje z Wokulskim po rozkwitających na wiosnę parkach, wraz z Izabelą odwiedza ówczesne sklepy, gdy zimą Łęcka poszukuje rękawiczek czy towarzyszy jej, gdy na Wielkanoc kwestuje w kościele na osierocone dzieci.

Lalka, podobnie jak Ziemia obiecana Reymonta z Łodzią czy Ludzie bezdomni Żeromskiego z Cisami mogłaby być przewodnikiem turystycznym, a to dzięki dokładności topograficznej, z jaką Prus odwzorował wygląd najważniejszych dzielnic czy powszechnie znanych miejsc stolicy, takich jak pomnik Kopernika, Łazienki, Aleje Ujazdowskie. Czytelnik otrzymuje niezwykle realistyczne i szczegółowe opisy przestrzeni zamkniętych ,w których funkcjonują bohaterowie i które mają wpływ na ich charakter czy życie, na przykład sklep Niemca Mincla na Podwalu czy Stanisława Wokulskiego na Krakowskim Przedmieściu, skromny pokoik Ignacego Rzeckiego. Wszystko to sprawia, że powieściowa Warszawa staje się równorzędnym bohaterem Lalki.

Podobną, choć może mniej rozbudowaną i znaczącą rolę odgrywają w powieści inna miejsce akcji – Paryż, do którego Wokulski ucieka przed miłością do Izabeli, czy Zasławek, w którym wyznaje jej swoje uczucia.



  Dowiedz się więcej