Jesteś w: Syzyfowe prace

„Syzyfowe prace” – recenzja powieści

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Żeromskiego „Syzyfowe prace” została po raz pierwszy wydana pod koniec XIX wieku. Już wówczas stanowiła bogate źródło dokumentalne, a także utrwalała informacje o losach polskiej młodzieży w zaborze rosyjskim. Powieść ta kształtowała kolejne pokolenia Polaków, które także musiały się zmierzyć z okupacją i narzuconym ustrojem politycznym i społecznym. Utwór stał się szkolną lekturą, wpływając na świadomość wielu pokoleń młodych Polaków.

Głównym tematem powieści Żeromskiego są losy polskiej młodzieży edukującej się w carskiej szkole. Ideą, jak przyświeca całemu utworowi jest wiara w siłę polskości i możliwość ukształtowania patriotycznego pokolenia także w latach ucisku i niewoli. Autor silnie akcentuję wolę młodych ludzi, którzy wbrew wielu przeciwnością zdobywają wiedzę, a oprócz tego stawiają opór rusyfikacji.

W powieści warte docenienia są kreacje poszczególnych bohaterów. To postaci nietuzinkowe, przedstawiciele swych czasów. Wywodzący się z chłopstwa Andrzej Radek udowadnia swą postawą, że można osiągnąć cel mimo wielu przeszkód, Bernard Zygier to młody inteligent z Warszawy, który swą patriotyczną postawą zaraża innych. Marcin Borowicz to dynamiczna postać, która podczas akcji powieści przechodzi olbrzymią metamorfozę. Także portrety innych bohaterów nakreślone są bardzo plastycznie, aczkolwiek zwięźle.

Na uwagę zasługują także opisy krajobrazu i przyrody. Nie są one zbyt rozwlekłe i ściśle wiążą się z akcją utwory, pogłębiając psychiczną analizę powieściowych postaci. Wyjątkowy jest także język „Syzyfowych prac” – barwny, pełny artystycznych środków, takich jak przenośnie, epitety czy nagromadzenia. Mamy więc do czynienia z czystą i piękną polszczyzną, której coraz mniej spotykamy na co dzień. Zastosowane przez autora stylizacje zwiększają siłę przekazu tekstu.

Mimo że problemy klerykowskiej młodzieży są dla współczesnego czytelnika obce, warto poznać, z jakimi problemami borykali się nasi rówieśnicy przed wiekiem. Wówczas może bardziej docenimy warunki, w jakich współcześnie możemy się uczyć. Powieść Żeromskiego ze wszech miar powinna pozostać w kanonie lektur gimnazjalnych.



  Dowiedz się więcej