Jesteś w: Syzyfowe prace

Losy Marcina Borowicza

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



W szóstej klasie, dzięki wpływowi inspektora Zabielskiego Borowicz zakłada stronnictwo ugodowych literatów. Wraz z kolegami pochodzenia żydowskiego i Rosjanami dyskutuje o literaturze – czyta wyłącznie w języku rosyjskim. Młodzi krytykują Polskę, wychwalając za to ustrój i osiągnięcia rosyjskie. Marcin przenosi się także na stancję do „czarnej pani”, którą dzieli z zamożniejszymi kolegami ze starszych klas. Pod wpływem lektur zostaje ateistą. W siódmej klasie rusyfikacja Marcina postępuje. Nie reaguje na bezpodstawne oskarżenia nauczycieli, którzy szykanują katolickie siostry zakonne.

Przemiana Marcina rozpoczyna się, gdy wysłuchuje recytacji „Reduty Ordona” wygłoszonej przez Bernarda Zygiera. W ósmej klasie uczestniczy w tajnych spotkaniach u Mańka Gontali. Dzięki poznaniu historii Polski, a przede wszystkim lekturom dzieł Mickiewicza i innych patriotów zmienia się jego świadomość narodowa. Wykazuję odwagę, gdy atakuje błotnymi kulami inspektora Majewskiego, który szuka miejsca spotkań chłopców. Udaje mu się ostrzec kolegów, dzięki czemu rewizja u „Mańka” nie przynosi skutku.

Przed egzaminami Marcin zakochuje się w Annie Stogowskiej, dziewczynie negatywnie nastawionej do Rosjan. Udaje mu się zbliżyć do dziewczyny, jednak w pewnym momencie jego ukochana znika. Borowicz zdaje szczęśliwie egzamin dojrzałości i postanawia kontynuować naukę na uniwersytecie w Warszawie. Wakacje spędza u ojca w Gawronkach, pomagając mu przy żniwach. We wrześniu dowiaduje się, że jego ukochana wraz z rodziną wyjechała w głąb Rosji. Załamanemu pomocna dłoń podaje Andrzej Radek.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej