Jesteś w: Biblia

Znaczenie Starego Testamentu

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Stary Testament” na swych stronicach opisuje dzieje powstania świata i człowieka, a także losy Izraela przed narodzeniem Chrystusa. Zawierają proroctwa, pochwalne i dziękczynne psalmy, księgi mądrościowe, a także przemyślenia dotyczące stosunku człowieka i Boga. Pisma powstawały przez wiele wieków odzwierciedlając jeszcze starszą tradycję przekazywaną ustnie i miały wielu autorów, którzy zostali natchnieni przez Boga.

Z ksiąg „Starego Testamentu” dowiadujemy się jak powstał świat i jak Bóg umiłował naród Izraela. Przedstawia koleje tego ludu, które odczytywane w sposób alegoryczny odnoszą się do całej ludzkości. Zawiera podstawowe nakazy moralne, w tym kluczowy dla wszystkich wierzących „Dekalog”. Pismo Święte pokazuje jak żyć w zgodzie z Bogiem, by zasłużyć na jego nagrodę, miłość i opiekę.

„Stary Testament” składa się z czterdziestu sześciu ksiąg. Pośród poszczególnych tekstów odnajdziemy wiele literackich gatunków, które wpłynęły na rozwój literatury. Późniejsi twórcy sztuki wykorzystywali zaprezentowane formy literackie, ale też czerpali z wielkiej skarbnicy motywów, symboli czy związków frazeologicznych, które na stałe weszły do języka. W kolejnych epokach nie tylko literaci nawiązywali i przetwarzali biblijny język, symbolikę i ponadczasowe motywy. Biblijne nawiązania pojawiają się licznie w malarstwie, rzeźbie, ale także we współczesnych utworach muzycznych.

Dla wierzących jest „Stary Testament” nieodrodną częścią Biblii, z której czerpią nakazania moralne, wiarę w wszechmogącego Boga, wizję świata poddanego boskiemu planowi. Stanowi on niepowtarzalną podstawę europejskiej kultury, zarówno w wymiarze artystycznym, jak i etycznym pokazując jak odróżnić dobro od zła.



  Dowiedz się więcej