Jesteś w: Biblia

Podział ksiąg biblijnych

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Biblia, czyli „Pismo Święte” składa się z dwóch części – „Starego Testamentu” i „Nowego Testamentu”. Pierwsza liczy czterdzieści sześć ksiąg. Powstawały one od XIII do I wieku p.n.e. Początek stanowi Pięcioksiąg Mojżeszowy (Tora, czyli Prawo), składający się z: „Księgi Rodzaju”, opisującej w pierwszych rozdziałach powstanie świata i człowieka, „Księgi Wyjścia”, „Księgi Kapłańskiej”, „Księgi Liczb” oraz „Księgi Powtórzonego Prawa”.

Po nich następują księgi historyczne, następnie księgi mądrościowe (w tym „Księga Hioba” i „Księga Psalmów”). „Stary Testament” kończ księgi prorockie. Trzeba zaznaczyć, że kanon ksiąg biblijnych różni się między różnymi wyznaniami. Stary Testament chrześcijan wygląda nieco inaczej niż Biblia Hebrajska, różni je układ oraz brak w kanonie hebrajskim fragmentów deuterokanonicznych. Podobnie protestanci odrzucają księgi deuterokanoniczne.

Z kolei „Nowy Testament” składa się z dwudziestu siedmiu ksiąg, które powstały w drugiej połowie I wieku po narodzeniu Chrystusa. Odzwierciedlają one miłość Boga wobec wszystkich ludzi, a jej największym dowodem jest oddanie życia przez syna bożego na krzyżu za grzechy ludzkości.

Na „Nowy Testament” składają się przede wszystkim cztery ewangelie: Św. Mateusza, Marka, Łukasza i Jana). Są to teksty uczniów Chrystusa, którzy ukazują jego biografię oraz szczegóły nauczania Mesjasza. Po ewangeliach odnajdujemy „Dzieje Apostolskie” traktujące o działalności apostołów, listy, a także „Apokalipsę św. Jana” zapowiadającą boży sąd nad ludzkością.



  Dowiedz się więcej