Jesteś w: Biblia

Przypowieść o robotnikach w winnicy

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Przypowieść o robotnikach w winnicy” odnajdujemy w ewangelii św. Mateusza – Mk 20, 1-16. Parabola opowiada o pewnym gospodarzu, który pragnął rankiem zatrudnić w swej winnicy robotników. Umówił się z nimi, że będzie im płacił jednego denara dziennie i wysłał ich do winnicy. Gdy wyszedł o trzeciej ujrzał na rynku innych bezczynnych robotników – obiecał im także denara i wysłał do winnicy. Podobnie uczynił o szóstej i dziewiątej. Także o jedenastej, gdy ujrzał kolejnych bezrobotnych – najął ich. Wieczorem nakazał swemu zarządcy by wypłacił obiecaną kwotę zaczynając od ostatnich robotników. Ci, którzy w pocie czoła pracowali cały dzień myśleli, że otrzymają większą zapłatę, jednak właściciel zrównał ich zarobki z innymi. Podkreślił, że przecież zobowiązali się pracować za denara cały dzień. Jest wolny w rozporządzaniu swym majątkiem i dobrocią. Na koniec czytamy: „Tak będą ostatni pierwszymi, a pierwsi ostatnimi”.

Gospodarza możemy przyrównać do Boga i królestwa niebieskiego, a tematem przypowieści jest boska sprawiedliwość. Rzeczywiście, patrząc logicznie, robotnicy którzy pracowali cały dzień powinni otrzymać wyższą zapłatę niż ci, którzy pracowali godzinę. Jednak gospodarz nie krzywdziu ich – wypłaca tyle, na ile się umówili. Nie kieruje się czystym rachunkiem, a swą dobrocią, którą pragnie podzielić się z innymi. Jego poczucie sprawiedliwości wydaje się niepojęte, tak jak czasem mniepojęte wydaje się poczucie sprawiedliwości Boga.

Jezus przekonuje, że nie należy zazdrościć innym, że mają więcej, choć nie wkładają w to tyle pracy co inni. Bóg pragnie obdarzyć łaskami wszystkich, dać ludziom nawet więcej niż sobie na to zasłużyli. Wierzący powinni cieszyć się, gdy innych spotyka dobro, a nie zazdrościć im szczescia. opisaną sytuację można także odnieść do zbawienia. Pierwszymi robotnikami będą ludzie, którzy całe życie żyli w umiłowaniu Boga, zaś ostatni to grzesznicy, którzy nawrócili się przed śmiercią – oni także dostąpią bożej łaski, mimo że nie włożyli w to tyle trudu co pozostali. Jezus przekonuje, że Bóg jest wielki, kocha wszystkich ludzi i chce aby wszyscy dostąpili szczęśliwości życia w Niebie.



  Dowiedz się więcej