Jesteś w: Pan Tadeusz

Filmowe perypetie „Pana Tadeusza”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Bez wątpienia dzieło Andrzeja Wajdy jest najbardziej znaną adaptacją filmową epopei Mickiewicza, ale należy pamiętać, że „Pan Tadeusz” znacznie wcześniej pojawił się na ekranach polskich kin. Pracę nad pierwszą ekranizacją dzieła rozpoczęły się zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, jednak w 1919 roku porzucono pracę nad projektem ze względów finansowych.

Niespełna dziesięć lat później, w 1928 roku odbyła się premiera „Pana Tadeusza”, filmu określanego wówczas superprodukcją (realizacja pochłonęła zawrotną na tamte czasy sumę pół miliona złotych). Obraz w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego był wielkim przedsięwzięciem artystycznym, w które zaangażowani byli znani literaci: Andrzej Strug i Ferdynand Goetel (jako scenarzyści), ilustrator Michał Elwiro Andriolli (jako twórca scenografii) czy znany malarz Wojciech Kossak (odpowiedzialny między innymi za plakat filmowy).

Na premierze „Pana Tadeusza” 9 listopada 1928 roku pojawiły się takie osobistości jak Ignacy Mościcki czy Józef Piłsudski. W filmie, którego powstanie miało uczcić dziesiątą rocznicę powrotu Rzeczpospolitej na mapę Europy łatwo dało odnaleźć się nawiązania do bieżącej sytuacji politycznej – twórcy dopatrywali się w postaci Marszałka jedynego spadkobiercę pięknych polskich tradycji romantycznych niepodległościowych. Wątki historyczne i militarne całkowicie zdominowały film.

Cechą filmu Ordyńskiego (podobnie jak wiele lat później u Wajdy) była gwiazdorska obsada aktorska. W „Panu Tadeuszu” pojawili się absolutnie najpopularniejsi wówczas artyści sceniczni i filmowi. Tytułową rolę odegrał Leon Łuszczewski, w Adama Mickiewicza wcielił się Wojciech Brydziński, Zosię zagrała Zofia Zajączkowska, Księdza Robaka Jan Szymański, a Napoleona wybitny Stefan Jaracz.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 



  Dowiedz się więcej