Jesteś w: Pan Tadeusz

Tło historyczne w Panu Tadeuszu

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Czytając początkowe wersy utworu można odnieść wrażenie, że wydarzenia będą osadzone w całkowitej historycznej izolacji. Na wniosek taki może bowiem nasunąć czytelnika lektura inwokacji, w której brak jest jakichkolwiek nawiązań historycznych. Kilka wersów potem dowiadujemy się jednak, iż poeta dworek w Soplicowie zakotwiczył w bardzo konkretnym historycznym czasie i miejscu.

Akcja utworu rozgrywa się w latach 1811 – 1812. Był to czas bardzo bolesnych zmian dla Polski. Na mocy układu w Tylży w 1807 roku powstało Księstwo Warszawskie. Polacy jednak cały czas marzyli o odrodzeniu ojczyzny. Wielkie nadzieje wiązali też z Napoleonem, o którego wyprawie na Rosję wspomina też Mickiewicz w Panu Tadeuszu. Polscy żołnierze uczestniczyli też w tej wyprawie u boku napoleońskiej armii.

Na tle tych wydarzeń i przemian ksiądz Robak przeprowadzał na Litwie agitację, nawołując do ogólnonarodowego powstania, które by wspomogło działania Napoleona w Rosji i przyczyniło się do szybszego odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla Soplicowa miała to być również ekspiacja za ich udział w Targowicy.

Demokratyczne hasła, które do Soplicowa zawitały wraz z legionistami Dąbrowskiego, zostały wcielone w życie przez młodą parę. Tadeusz i Zosia znieśli pańszczyznę, szlachta zaś wstąpiła do legionów i ruszyła na Moskwę. Był to symbol, ukazujący nadzieję na niepodległość Polski.

Wszystkich bohaterów utworu łączyła wizja niepodległej, wolnej Polski. Takim optymistycznym akcentem – nadzieją na wolność Polski i Litwy – kończy się utwór.



  Dowiedz się więcej