Jesteś w: Pan Tadeusz

Jacek Soplica – ksiądz Robak jako bohater romantyczny oraz jako ostatnie słowo Mickiewicza w sprawie idei niepodległościowych

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Mickiewicz, kreując postać Jacka Soplicy, skorzystał ze schematu biografii bohatera romantycznego (jest on przedstawicielem bohatera przechodzącego metamorfozę od romantycznego kochanka do bojownika o sprawę narodową), zdecydował się jednak na pewne modyfikacje w tym modelu.

Od typowej biografii romantycznej odbiega pierwszy okres życia Soplicy – jego młodość. Nie jest – tak jak na przykład Werter – młodzieńcem uduchowionym i wrażliwym. Wręcz przeciwnie, chętnie bierze udział w zabawach, hulankach, sejmikach. Jego miłość jednak jest tak samo nieszczęśliwa i tragiczna jak każde romantyczne uczucie. Ślub z ukochaną Ewą Horeszkówną nie był możliwy, więc życie Soplicy się zmieniło.

Rozpoczął się kolejny etap w jego życiu – etap księdza Robaka. W tym czasie jego biografia ma wiele cech romantycznych. Jest samotnikiem, walczącym o słuszną sprawę, tajemniczym i walecznym, działającym w ukryciu. Jest również skromny i pokorny, co nie było cechą innych bohaterów romantycznych (wystarczy przypomnieć sobie pysznego Konrada w III części mickiewiczowskich Dziadów, który nie bał się wejść w konflikt z samym Bogiem).

Jacek Soplica jest więc bohaterem romantycznym, z biografią zmodyfikowaną. Jest to koncepcja bohatera nieco odmienna od klasycznego obrazu romantycznego straceńca.

Postać ta jest też nowatorskim wkładem Mickiewicza w ukazanie idei narodowo-wyzwoleńczej. Robak działał w ukryciu, bezimiennie, bez zbędnego eksponowania swej osoby. Starał się jednak propagować ideę niepodległościową, która byłaby w stanie scalić społeczeństwo i uczynić je solidarnym.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej