Jesteś w: Pan Tadeusz

Dlaczego warto przeczytać „Pana Tadeusza”?

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Po dzieło Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” należy sięgnąć z kilku powodów.

Po pierwsze, jest to majstersztyk formy – został napisany trzynastozgłoskowcem, ze średniówką zawsze po siódmej sylabie.

Jest połączeniem wielu gatunków i rodzajów literackich. Wnikliwe oko dostrzeże tam elementy epiki, liryki, dramatu i niemal wszystkie z ich bardziej charakterystycznych odmian. Mamy w nim na przykład wiele fragmentów humoreski, gawędy, poematy heroikomicznego czy satyry.

Lektura „Pana Tadeusza” powinna być udziałem każdego Polaka. W końcu jego tematyka oscyluje wokół bardzo patriotycznych, narodowy-wyzwoleńczych treści. Przesłanie jest jasne – dzięki wspólnej pracy i zakopaniu wszystkich żali i sporów, będziemy mogli stawić czoło wrogowi i sprawić, że nasza ojczyzna będzie silniejsza.

Dzieło spodoba się nie tylko pasjonatom utworów polityczno-batalistycznych. Znajdą w nim także coś dla siebie wielbicielki, bądź wielbiciele romansów. Motyw miłość jest jednym z ważniejszych w epopei, występuje w wielu odmianach i z różnych zakończeniem.

„Pan Tadeusza” to dzieło ponadczasowe, wypełnione pięknymi opisami przyrody (koncert kumkających żab, wschody i zachody słońca, stawy przypominające kochanków), niezwykłymi postaciami, których psychologiczne charakterystyki na trwałe zapisały je do kanonu najwybitniejszych polskich bohaterów romantycznych oraz niepowtarzalnym klimatem, jaki towarzyszył polskiej szlachcie początku XIX wieku w jej codziennych rozrywkach i obowiązkach.  Dowiedz się więcej