Jesteś w: Pan Tadeusz

Spór Asesora z Rejentem

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Spór dwóch zapalonych myśliwych, szczupłego, niskiego i mało ruchliwego Asesora z porywczym i nerwowym Rejentem dotyczy w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza dwóch chartów łowców: Sokoła i Kusego, a dokładniej – wyższości jednego z nich.

Wszystko zaczęło się tak, jak w przytaczanej przez Wojskiego historii o dwóch sąsiadach – Domeyce i Doweyce. Podczas polowania na niedźwiedzia padły kluczowe strzały. Gdy zwierzę zostało powalone, na miejsce przybyli uzbrojeni Asesor i Rejent i od razu rozpoczęli kłótnię o to, który z nich jest autorem celnego strzału i do którego będzie należała skóra mieszkańca lasu.

Mimo iż spór przerwał po jakimś czasie Gerwazy, który zaczął rozcinać pysk dużego mieszkańca puszczy, by z jego czaszki wydobyć kulę i dzięki temu dowiódł, iż nie pochodzi ona z ich flint, lecz pasuje do strzelby Horeszkowskiej – to i tak spór myśliwych trwał dalej.

Sedno kłótni przenieśli z swoich umiejętności łowczych na swoje psy, które w czasie polowania na zająca dopadły zwierzaka jednocześnie. Mimo to niestrudzeni pieniacze zaczęli się sprzeczać o wyższość Kusego nad Sokołem, wplątując w swój spór innych gości Sędziego Soplicy:

„Asesora z Rejentem wzmogła się uparta,
Coraz głośniejsza kłótnia o kusego charta,
Którego posiadaniem pan Rejent się szczycił
I utrzymywał, że on zająca pochwycił;
Asesor zaś dowodził na złość Rejentowi,
Że ta chwała należy chartu Sokołowi.
Pytano zdania innych; więc wszyscy dokoła
Brali stronę Kusego albo też Sokoła,
Ci jak znawcy, ci znowu jak naoczne świadki.
(…)
Inaczej bawiono się w drugim końcu stoła,
Bo tam wzmógłszy się nagle stronnicy Sokoła
Na partyję Kusego bez litości wsiedli:
Spór był wielki, już potraw ostatnich nie jedli.
Stojąc i pijąc obie kłóciły się strony,
A najstraszniej pan Rejent był zacietrzewiony.
Jak raz zaczął, bez przerwy rzecz swoję tokował
I gestami ją bardzo dobitnie malował.
(…)”.

To zabawne ujęcie sporu Asesora i Rejenta jest jednym z pobocznych wątków epopei, pełniąc rolę humorystycznych przerywników między sporem o zamek czy historią tajemniczego księdza Robaka.  Dowiedz się więcej