Jesteś w: Kordian

„Polska Winkelriedem narodów!” – wyjaśnienie cytatu z „Kordiana”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W słowach „Polska Winkelriedem narodów!” Słowacki nawiązuje do legendarnego czternastowiecznego rycerza szwajcarskiego – Arnolda Winkelrieda – który walcząc przeciwko Austriakom podczas bitwy pod Sempach przyjął na siebie ciosy włóczni wroga. Zginął, jednak dzięki jego wyczynowi Szwajcarzy zwyciężyli bitwę.

Autor „Balladyny” odnosi się do postaci Winkelrieda w sposób symboliczny. Kordian w Monologu na Mont Blanc pragnie stać się polskim Winkelriedem, pragnie poświęcić swoje życie w imię odzyskania przez ojczyznę niepodległości. Pragnie przyjąć na siebie ostrza wroga, by tym samym umożliwić innym działanie na rzecz niepodległości.

Hasło „Polska Winkelriedem narodów!” utożsamia naszą ojczyznę z postacią legendarnego rycerza. Polska niczym Winkelried ma przyjąć na siebie ciosy tyranów i despotów, musi ponieść klęskę, jednak dzięki swojemu poświeceniu ma zapewnić innym narodom Europy harmonijną egzystencję, a także pomóc innym narodom wyzwolenie się spod jarzma monarchii. Była to kolejna obok mesjanistycznej historiozoficzna wizja dziejów Polski i jej roli w Europie.



  Dowiedz się więcej