Jesteś w: Kordian

Geneza „Kordiana”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

O założeniach i intencji Słowackiego piszącego „Kordiana” możemy dowiedzieć się z listów do matki, które powstały w latach 1833-1834. Poeta zdawał sobie sprawę, że pisze „wielkie dzieło” Wierzył, iż przyniesie mu ono sławę. Dramat miał być wyrazem jego patriotycznej postawy, odpowiedzią na III cz. „Dziadów” Mickiewicza i elementem walki z uznanym wieszczem. Miał zapewnić poecie miano nowego „minstrela narodu”.

Głównym tematem utworu miała być ocena powstania listopadowego i jego klęski, a więc miał poruszać kwestie polityczne. Wyrósł z burzliwych dyskusji w środowisku emigracyjnym wokół oceny polskiego zrywu narodowego. „Kordian” miał mówić o aktualnych wydarzeniach i postaciach, zdecydowanie opowiadać się przeciwko caratowi. Wyrażał osobiste zdanie autora zawarte w artystycznym języku, przeciwstawiające się wizji Adama Mickiewicza i jego zwolenników. Wydanie dzieła było czynem patriotycznym, który na zawsze miał uniemożliwić powrót poety do ojczyzny.

Na kształt dzieła wpłynęła lektura dzieł europejskich (Szekspir, Goethe, Byron, Chateaubriand), a także w związku z polemiką z Mickiewiczem recepcja takich dzieł, jak „Konrad Wallenrod”, „Dziady” cz. III, czy „Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego”. Odnajdziemy także wydarzenia z życia poety, które posłużyły za kanwę niektórych wątków (śmierć przyjaciela Ludwika Spitznagla, młodzieńcza miłość do Ludwiki Śniadeckiej).

Pracę nad „Kordianem” Słowacki rozpoczął po wyjeździe do Genewy w marcu 1833 roku, gdy opuścił Paryż po miażdżącej krytyce Mickiewicza (uznającego jego poezję za pozbawioną duszy) i wydaniu przez uznanego wieszcza III części „Dziadów”, w której jedną z negatywnych postaci był ojczym Słowackiego – August B�cu. Z okien pensjonatu pani Pattey, w którym przebywał poeta widać było szczyt Mont Blanc – miejsce, w którym dokonała się wewnętrzna przemiana głównego bohatera.

„Kordian” ukazał się drukiem na początku marca 1834 roku. Słowacki wydał swe dzieło bezimiennie. Między innymi ze względu na pozostającą w kraju matkę, której mogły grozić represje ze strony zaborcy. Niektórzy z pierwszych czytelników, którzy pozytywnie odebrali dramat, przypisywali jego autorstwo Mickiewiczowi. „Kordian” jednak od samego początku wzbudził zainteresowanie współczesnych i stał się jednym z najwybitniejszych romantycznych dzieł. Wpłynął także na kształtowanie narodowej świadomości i patriotycznych postaw.



  Dowiedz się więcej