Jesteś w: Jądro ciemności

Geneza „Jądra ciemności” - okoliczności powstania utworu

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Jądro ciemności” jest opowiadaniem czy raczej nowelą, która powstała w roku 1899. Pierwsza publikacja ukazała się w czasopiśmie Blackwood `s Magazine. Była drukowana w trzech odcinkach.

Jako wydanie książkowe „Jądro ciemności” ukazało się w 1902 roku.

Utwór powstał na podstawie osobistych doświadczeń pisarza. W 1890 roku odbył on podróż do Afryki jako kapitan statku. Zatrudniła go Belgijska Spółka Akcyjna do Handlu z Górnym Kongiem. Państwo to stanowiło w latach 1885 – 1908 prywatną własność belgijskiego króla Leopolda II. Conrad miał okazję przyjrzeć się wówczas brutalnej rzeczywistości afrykańskiego państwa kolonialnego.

Wyruszając w podróż w górę Konga Korzeniowski był przekonany, iż płyną z ekspedycją badawczą. Na miejscu poznał brytyjskiego konsula, od którego dowiedział się o polityce represji, jaką stosowali Europejczycy w Kongo.

Dalszy przebieg podróży Korzeniowskiego zgadza się z historią opowiadaną przez bohatera „Jądra ciemności” Marlowa. Jego statek został uszkodzony, wymagał dłuższej naprawy. Korzeniowskiemu polecono, by udał się do Stanleyville i przywiózł stamtąd chorego na febrę tamtejszego dyrektora, Kleina. W czasie podróży Klein zmarł.

Inni uczestnicy tej wyprawy również zapadli na febrę. Korzeniowski przechorował tę chorobę z nawrotami, a oprócz niej dyzenterię. Osobiście przekonał się o niebezpieczeństwach i zdradliwości afrykańskiego klimatu. Nadwątlone chorobami zdrowie nie pozwoliło mu na dalsze podróżowanie po Afryce, chociaż próbował jeszcze uczestniczyć w ekspedycji do Katangi. Powrócił do Europy w czerwcu 1891 roku.

„Jądro ciemności” uważane jest za znaczący utwór dla literatury angielskiej, część kanonu literatury zachodniej i jeden z ważniejszych utworów w dorobku twórczym pisarza.  Dowiedz się więcej