Jesteś w: Jądro ciemności

„Jądro ciemności” - opis podróży Charliego Marlowa

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Bohater utworu Conrada „Jądro ciemności” wyrusza w swoją podróż do Afryki z Marsylii. Zanim jednak to nastąpi musi załatwić szereg formalności. Jeździ więc kilkakrotnie z Londynu, gdzie mieszka, do Brukseli. W Brukseli działa Belgijska Spółka do Handlu z Górnym Kongiem, w której Marlow stara się dostać pracę jako kapitan statku. Po podpisaniu umowy i po rutynowych badaniach lekarskich Marlow może wreszcie wyruszyć w podróż.

Celem jego podróży jest Kongo – kraj położony w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. W tym okresie jest to kraj skolonizowany głównie przez Francuzów i Portugalczyków. Marlow płynie do kolonii belgijskiej, która jest własnością króla Leopolda II. Tutaj działa Belgijska Spółka do Handlu z Górnym Kongiem.

Po dopłynięciu do brzegów Afryki dociera do pierwszej stacji spółki. Widzi na niej niewolniczą pracę Murzynów zatrudnionych przy budowie kolei. Na stacji tej przesiada się na parowiec należący do spółki handlowej. Zadaniem Maelowa ma być kursowanie po rzece / jest to rzeka Kongo /, przewożenie towarów a przy okazji odkrywanie nieznanych terenów.

Parowcem dociera do stacji centralnej. Niestety, jego statek zostaje uszkodzony i tonie. Podniesienie go z dna oraz naprawa zajmują sporo czasu. Marlow czekając na części i materiały potrzebne do naprawy przygląda się funkcjonowaniu stacji centralnej i ludziom pracującym tu. Dowiaduje się co naprawdę interesuje spółkę handlową – jest to pozyskiwanie kości słoniowej, której sprzedaż przynosi najwyższe dochody.

Plany podróży Marlowa zmieniają się z powodu choroby agenta Kurtza. Na stacji centralnej zapada decyzja o przetransportowaniu Kurtza w bardziej cywilizowane miejsce, ponieważ w danym momencie przebywa on w głębi dżungli. Gdy parowiec jest wreszcie wyremontowany, Marlow wyrusza w podróż po rzece w głąb kraju, do stacji Kurtza. Po drodze jego statek zostaje zaatakowany przez dzikie plemię. W czasie ataku ginie sternik.

Na stacji Kurtza wyprawa zatrzymuje się tylko dwa dni. W tym czasie Marlow z przerażeniem ogląda efekty działalności tego człowieka. Udaje mu się sprowadzić Kurtza na statek i ruszają w drogę powrotną. W czasie tej podróży Kurtz umiera. Wraz z jego śmiercią kończy się misja Marlowa.  Dowiedz się więcej