Jesteś w: Jądro ciemności

Motyw podróży w „Jądrze ciemności”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Motyw podróży nieodłącznie wiąże się z twórczością beletrystyczną Josepha Conrada. Jego doświadczenie związane z pracą marynarza dostarczyło mu sporo materiału do pracy powieściopisarskiej. Tak też jest w „Jądrze ciemności”. Charles Marlow, który został głównym bohaterem utworu, zawsze pracował jako marynarz i takiej pracy poszukuje w momencie, gdy zaczyna się jego historia o wyprawie do Afryki. Wpada wówczas na pomysł, by zatrudnić się w Belgijskiej Spółce do Handlu z Górnym Kongiem. Okazuje się, że musi skorzystać z protekcji wpływowej ciotki, by zrealizować swój zamiar.

Dalszym etapem są przygotowania do podróży. Bohater kilka razy wjeżdża z Londynu do Brukseli. W Brukseli podpisuje umowę o pracę, przechodzi rutynowe badania lekarskie, wraca do Londynu by podziękować ciotce za protekcję i z Marsylii wypływa do Afryki.

Dalsza część utworu dotyczy jego podróży po obszarze Środkowego Konga. Cel tej podróży zmienia się z powodu choroby agenta Kurtza. Po dłuższym przestoju na stacji centralnej z powodu uszkodzenia parowca, Marlow wyrusza do stacji Kurtza położonej w głębi dżungli. W czasie drogi powrotnej Kurtz umiera i na tym misja Marlowa kończy się. Później jest już tylko powrót do kraju.

Gdy Marlow opowiada swoją historię, również jest w podróży – wybrał się właśnie z przyjaciółmi w rejs po Tamizie. Tak więc, opowieść o podróży ujęta jest w ramy podróży zupełnie innej. Staje się to wręcz symboliczne – jakby autor chciał powiedzieć, że na tym właśnie polega istota życia. Podróż zawiera w sobie wszystkie elementy, które składają się na życie. Wiąże się z pracą, pokonywaniem trudności, poznawaniem nowych ludzi i miejsc, z ryzykiem i niebezpieczeństwem, z przemieszczaniem się, z odejściami i powrotami, z podejmowaniem nowych wyzwań i jeszcze z wieloma innymi rzeczami.

Bohater Conrada, Charles Marlow jako marynarz, z definicji jest zawodowym podróżnikiem. Robi to jednak nie tylko z konieczności zarobkowania. Praca na morzu jest również jego pasją. W żeglowaniu odnajduje sens życia i poznaje jego tajemnice w konfrontacji z siłami natury.  Dowiedz się więcej