Jesteś w: Jądro ciemności

Joseph Conrad – notatka szkolna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Joseph Conrad – właściwe nazwisko Józef Teodor Konrad Korzeniewski. Urodził się w 1857 roku w Berdyczowie. Pochodził z rodziny szlacheckiej / herbu Nałęcz /. Jego ojciec Apollon Korzeniowski był pisarzem i znanym działaczem niepodległościowym.

Po Powstaniu Listopadowym rodzina Korzeniowskich straciła ziemię. W 1861 roku przenieśli się do Warszawy i tu rozpoczęli działalność niepodległościową. W tym samym roku za działanie przeciwko caratowi zostali zesłani w głąb Rosji.

Po śmierci matki i po powrocie ojca z zesłania w 1867 roku Korzeniowski zamieszkał w Krakowie. Uczęszczał tam do gimnazjum św. Anny, którego nie ukończył. Jako siedemnastolatek wyjechał do Marsylii i zaczął pracować jako marynarz. Był wspierany finansowo przez wuja.

Po różnych perypetiach związanych ze swoim pochodzeniem / jako poddanym cara podlegał obowiązkowi służby wojskowej / wyjechał do Anglii i rozpoczął służbę w brytyjskiej marynarce handlowej. Tutaj rozpoczął swoją karierę oficerską. W 1886 roku uzyskał stopień kapitana i otrzymał obywatelstwo brytyjskie.

Swoją pierwszą powieść „Szaleństwo Almayera” wydał w 1895 roku. Porzucił wówczas karierę marynarską i zajął się pisarstwem. Używał pseudonimu Joseph Conrad. Rok później ożenił się. Z tego małżeństwa przyszło na świat dwóch synów – Borys i John.

Jako pisarz popularność zdobył dopiero w 1916 roku wraz z ukazaniem się „Gry losu”. To rozwiązało jego problemy finansowe. Uznany za jednego z największych stylistów w literaturze angielskiej do końca życia mówił z silnym polskim akcentem. Do kraju nie wrócił, chociaż miał taki zamiar. Na temat spraw polskich wypowiadał się w swojej publicystyce. Zmarł w 1924 roku w Bishopsbourne.

Był autorem powieści, nowel, opowiadań, dramatów, esejów i wspomnień. Najbardziej znane jego utwory to: „Lord Jim”, „Złota strzała”,”Korsarz”, „Murzyn z załogi Narcyza”. „Smuga cienia”.  Dowiedz się więcej