Jesteś w: Jądro ciemności

„Jądro ciemności” - czas i miejsce akcji

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Nowela Conrada nosząca tytuł „Jądro ciemności” została napisana na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji pisarza związanych z jego podróżą do Afryki. Rozpoczął ją w 1890 roku w Bordeaux. Zatrudniony został jednak w Brukseli przez Belgijską Spółkę Akcyjną do Handlu z Górnym Kongiem. Podróż trwała do czerwca 1891 roku. Należy więc przyjąć, że jest to czas, w którym rozgrywają się zdarzenia związane z historią opowiadaną przez narratora – Charliego Marlowa.

Akcja opowiadania rozpoczyna się w Londynie i w Brukseli, gdzie Charles Marlow przygotowuje się do wymarzonej podróży. Jej celem jest Kongo – kraj położony w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Marlow ma poruszać się po obszarze należącym do belgijskiego króla, Leopolda II. Jego zadaniem ma być kursowanie między belgijskimi placówkami handlowymi, przewożenie kości słoniowej i odkrywanie białych plam na mapie. Środkiem transportu jest mały parowiec, na którym zostaje kapitanem.

Dalszy ciąg akcji rozgrywa się już w Afryce. Po wypłynięciu z Marsylii Marlow dociera do Czarnego Lądu i płynie rzeką Kongo w głąb afrykańskiej dżungli. Jednym z jego zadań jest odnalezienie w jej głębi chorego agenta Kurtza.

W rzeczywistości Conrad wypłynął z Bordeaux, dotarł do Bony / ówczesna stolica kraju /, ruszył do Leopoldville i wreszcie dobrnął do stacji transportowej w Manyandze. Tam dostał polecenie, by udać się do Stanleyville i przywieźć tamtejszego dyrektora chorego na febrę. Dyrektor ów nazywał się Klein i faktycznie w czasie podróży zmarł.

Wszystkie przedstawione zdarzenia zawarte są w historii opowiadanej przez Marlowa, który snuje swoje wspomnienia w gronie przyjaciół. Wyprawa do Afryki to dla niego jest już przeszłość. W momencie, gdy opowiada swoją historię, wraz z przyjaciółmi wybiera się w rejs po Tamizie.  Dowiedz się więcej