Jesteś w: Jądro ciemności

Rola kobiet w „Jądrze ciemności”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Charles Marlow, bohater noweli Conrada „Jądro ciemności” ma wobec kobiet stosunek szczególny. Widzi je na sposób tradycyjny, zgodny z dziewiętnastowiecznym wizerunkiem kobiety. Są to istoty żyjące we własnym wyidealizowanym świecie, który nie przystaje do świata prawdziwego. Ich wyobrażenia o rzeczywistości pochodzą z kłamliwych artykułów w czasopismach. W tej konkretnej sytuacji Marlow ma przede wszystkim namyśli wyobrażenia kobiet o życiu w koloniach i o roli Europejczyków w Afryce.

W zrealizowaniu wymarzonej podróży do Afryki pomaga Marlowowi jego ciotka. Dzięki jej znajomościom i protekcji udaje mu się podpisać umowę z belgijską spółką handlową, która wysyła go jako kapitana parowca do Konga. Drażni go jednak stosunek ciotki do tej wyprawy. Ciotka zaczyna postrzegać go jako Europejczyka wyjeżdżającego z misją cywilizacyjną do Afryki. On sam nie widzi w tej podróży tak wzniosłych celów. Chodzi mu raczej o zaspokojenie swojej odkrywczej ciekawości i zarobienie pieniędzy.


Podobnie jak ciotka Marlowa myśli narzeczona Kurtza. W jej opinii Kurtz był wybitnym, wszechstronnie utalentowanym choć niezamożnym człowiekiem, który poświęcił swoje życie misji cywilizacyjnej w kolonii. Do tego dołączają się idealistyczne wyobrażenia o romantycznej miłości między nimi, którą przerwała śmierć.

Marlow chociaż brzydzi się kłamstwem, w tym przypadku uważa za stosowne nie wyprowadzać narzeczonej Kurtza z błędu i podtrzymać stworzony przez nią wizerunek narzeczonego / oszukuje ją, że Kurtz umarł z jej imieniem na ustach /. O tym, co widział w Afryce woli nie wspominać. Sam zresztą, odczuwa pewien niepokój na myśl o pięknej dzikiej kobiecie, z którą Kurtz pozostawał w bliskim związku. Był to bowiem związek poza wszelkimi zasadami obowiązującymi Europejczyka, niezrozumiały dla Marlowa z powodu bariery językowej i kulturowej a także mający w sobie coś pierwotnego, odwołującego się do podstawowych instynktów. Narzeczona Kurtza jest szczerą, miłą dziewczyną, która w swojej świadomości ma wypracowany idealistyczny obraz więzi, jakie powinny łączyć mężczyznę i kobietę. Marlow uznaje, że nie może ranić uczuć tej kobiety odsłaniając chociażby część prawdy.  Dowiedz się więcej