Jesteś w: Jądro ciemności

Co to jest „Jądro ciemności”?

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Tytuł, jaki Conrad nadał swojemu utworowi, „Jądro ciemności” ma znaczenie symboliczne. Odnosi się do wielu problemów, przez niego poruszonych. Ciemność pisarz utożsamia ze złem, z niebezpieczeństwem, z ryzykiem., z zapóźnieniem cywilizacyjnym, z nieokiełznaną naturą.

Najogólniej mówiąc, odnosi to do Afryki i do głębi tego kontynentu. Afrykańska przyroda, brak cywilizowanych warunków, ogromne nieodkryte połacie ziemi, prymitywni tubylcy – to wszystko składa się na niejasny i groźny obraz tej ziemi. Okrywa ją trudna do rozszyfrowania tajemnica.

Ciemność jednak to nie tylko Afryka i jej rodowici mieszkańcy. Kryje się ona również w naturze człowieka w ogóle. Biali ludzie oderwani od europejskiej cywilizacji zaczynają ujawniać swoje prymitywne instynkty. Nieograniczona przez prawo i obyczajowość społeczną wolność powoduje zdziczenie ich obyczajów. Najlepszym tego dowodem jest agent Kurtz, który przebywając w głębi dżungli stracił wszelkie hamulce.

Na tytuł utworu Conrada składają się dwa słowa: jądro i ciemność. Jądro można określić jako ziarno, wnętrze, istotę lub sedno sprawy. Pisarz, w tym przypadku próbuje odnaleźć istotę zła, odkryć z czego ono rodzi się. Dochodzi do wniosku, że sedno sprawy tkwi w tajemnicy.

Tajemnica w jego odczuciu nie jest niczym przyjemnym chociaż może być intrygująca. Nie rozwiązana powoduje, że obrasta ją zło i niebezpieczeństwo. Przeciwstawia temu rzeczy jasne, oczywiste, rozszyfrowane i poukładane tak, by nie popełniać błędów.

Agent Kurtz dopuścił się rzeczy strasznych, ponieważ dzikie plemiona, z którymi zetknął się były dla niego zagadką. Nie próbował tej zagadki rozwiązywać. Zastosował krwawy terror, by osiągać swoje cele. Zniszczyła go tropikalna choroba o nieprzewidywalnych skutkach.

Na koniec okazuje się, że ciemność może okrywać również szlak morski, gdzie czyhają na żeglarzy niebezpieczeństw, których źródło jest nieznane.  Dowiedz się więcej