Jesteś w: Jądro ciemności

Charakterystyka bohaterów „Jądra ciemności”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Charles Marlow – narrator opowiadania uważany za alter ego pisarza. Z zawodu marynarz o wyglądzie ascety. Człowiek hołdujący tradycyjnym wartościom, takim jak odwaga, uczciwość, pracowitość, odpowiedzialność, przezorność. Zatrudnia się jako kapitan parowca należącego do Belgijskiej Spółki do Handlu z Górnym Kongiem. Celem jego działalności ma być kursowanie z towarami po rzece, a oprócz tego odkrywanie nieznanych terenów.

Ciotka Marlowa – kobieta wpływowa, protegująca Marlowa. Ma ona idealistyczne wyobrażenia na temat działalności Europejczyków w Afryce.

Lekarz w Brukseli – wykonuje rutynowe badania osób wyjeżdżających do Afryki. Ostrzega Marlowa przed zgubnym wpływem tego kontynentu na psychikę Europejczyków. Jest to obszar, gdzie nie istnieje prawo i człowiek obcuje z nieograniczoną wolnością.

Księgowy na stacji siedziby rządowej – elegancki, ubrany na biało mężczyzna. Jego wygląd rażąco kontrastuje z nędzą Murzynów pracujących na budowie kolei.

Dyrektor stacji centralnej – pozbawiony wszelkich talentów, zaniedbujący swoją pracę intrygant zastanawiający się głównie nad tym, jak zwiększyć swoje dochody z handlu kością słoniową.

Murzyni pracujący na parowcu Marlowa – ludożercy, silni i dobrzy pracownicy cierpliwie znoszący głód z powodu braku żywności na statku.

Kurtz – człowiek inteligentny i utalentowany. Najlepszy agent spółki handlowej. Ma duże udziały w zyskach z handlu kością słoniową. Zarządza stacją w głębi kraju położoną nad rzeką w dżungli. Odizolowany od białych i przez nikogo nie kontrolowany Kurtz krwawymi metodami podporządkowuje sobie okoliczne wioski i tworzy własne wojsko złożone z dzikich wojowników.
Jego działalność przerywa choroba.

Młody Rosjanin – zafascynowany Kurtzem. Jego sztukowany strój przypomina ubranie arlekina. Opiekuje się chorym Kurtzem.

Piękna dzika kobieta – tajemnicza postać. Pozostaje w związku z Kurtzem. Cierpi z powodu rozstania z Kurtzem.

Narzeczona Kurtza – szczera, dobra dziewczyna, wierząca, że Kurtz był szlachetnym człowiekiem o niepospolitym umyśle i łączyła go z nią miłość. Marlow oddaje jej prywatne listy zmarłego.  Dowiedz się więcej