Jesteś w: Jądro ciemności

Plan wydarzeń „Jądra ciemności”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

1. Przyjaciele, którzy wybrali się w rejs po Tamizie, czekając na przypływ słuchają historii Charlesa Marlowa o jego dawniejszej podróży do Afryki.
2. Historia zaczyna się od przygotowań do wyprawy / protekcja ciotki w staraniach o posadę kapitana, załatwienie formalności, rutynowe badania lekarskie i kurtuazyjna wizyta u ciotki /.
3. Rejs do Afryki / 30 dni żeglugi, za burtą niezmienny krajobraz z bujną roślinnością, dopłynięcie do delty wielkiej rzeki i zmiana statku /.
4. Dotarcie do pierwszej stacji towarzystwa handlowego / szok spowodowany widokiem wyczerpanych i umierających Murzynów zatrudnionych przy budowie kolei i kontrastujący z tym widok ubranego z wyszukaną elegancją, na biało księgowego. /

5. Pierwsze informacje o panu Kurtzu – najlepszym agencie spółki handlowej.
6. Marlow z karawaną udaje się do stacji centralnej / 15 dni marszu /. Tutaj dowiaduje się, że jego parowiec został uszkodzony ale wymaga szybkiej naprawy, ponieważ pan Kurtz jest ciężko chory i trzeba go przetransportować z głębi kraju.
7. Marlow poznaje tajemnice stacji centralnej – intrygi, spiski, nielegalne interesy. Podsłuchuje rozmowę dyrektora z siostrzeńcem o konieczności likwidacji konkurencji, w tym również Kurtza.
8. Wypłynięcie w głąb kraju po trzech miesiącach przestoju. / Marlow wypływa z dyrektorem stacji, z kilkoma jego podwładnymi i dwudziestoma tubylcami. /
9. Podróż w górę rzeki / Tajemnicza chata, gdzie Marlow znajduje książkę z zaszyfrowanymi zapiskami i ostrzeżenie, by zachować ostrożność w trakcie podróży rzeką /.
10. Napad dzikiego plemienia na statek parowy na rzece.

11. Dotarcie do stacji Kurtza / Rozmowa z młodym Rosjaninem i odkrycie efektów działalności Kurtza – wojsko złożone z tubylców, głowy buntowników zatknięte na pale, wrogo nastawieni wobec przybyszów mieszkańcy wioski, piękna dzika kobieta należąca do Kurtza.
12. Marlow osobiście poznaje Kurtza / Zaskoczenie mentalnością tego zachłannego i żądnego władzy człowieka oraz jego opłakanym stanem fizycznym. /
13. Transportowanie Kurtza / Kurtz nie chce opuścić wioski, ucieka ze statku, trzeba go ponownie sprowadzać na statek / i jego smierć w trakcie podróży.
14. Przekazanie dokumentów Kurtza, wyczyszczenie jego raportu i rozmowa z narzeczoną Kurtza / kłamstwo, które ma podtrzymać idealny wizerunek zmarłego /.
15. Opowieść Marlowa kończy się. Słuchacze przygotowują się do wypłynięcia w pełne morze.  Dowiedz się więcej