Jesteś w: Jądro ciemności

Narracja w „Jądrze ciemności”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Utwór Conrada – Korzeniowskiego „Jądro ciemności” został napisany po angielsku. Narracja jest podstawowym elementem kompozycji utworu – wiele zależy od sposobu jej prowadzenia.

Conrad w swoim utworze wprowadził dwóch narratorów. Historię o podróży do Afryki opowiada przyjaciołom Charles Marlow. Narracja odautorska opowiada o tym, jak Charles Marlow snuje swoją historię o podróży do Afryki. Jest to konstrukcja szkatułkowa – jedna historia zawarta jest w innej. Ponieważ tekst utworu nie należy do zbyt obszernych, sensowniej będzie nazwać tę konstrukcję ramową. Marlow kieruje swoje słowa do przyjaciół, którzy słuchają go; narracja odautorska skierowana jest do czytelnika – otwiera ona i zamyka utwór.

Autor nie zachowuje chronologii. Obaj narratorzy zmuszają swoich odbiorców do rekonstruowania przebiegu zdarzeń na podstawie ich niezbyt obszernych informacji. Zastosowany zostaje zabieg opóźnionego ujawniania przyczyn zjawisk, które zaistniały wcześniej. Narrator odautorski, który powinien być głównym narratorem usuwa się w tym utworze na drugi plan, pozostawiając swobodę wypowiedzi Marlowowi. Ten, snując swoją opowieść wplata w nią różnego rodzaju refleksje. Niektóre jego wypowiedzi mają charakter sentencji lub aforyzmów, np. „Żyjemy tak jak śnimy – samotnie”.  Dowiedz się więcej