Jesteś w: Jądro ciemności

„Jądro ciemności” - Marlow – charakterystyka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Charlie Marlow jest głównym bohaterem noweli Conrada noszącej tytuł „Jądro ciemności”. Poznajemy go jako podstarzałego marynarzem o wyglądzie ascety, który wybiera się właśnie z przyjaciółmi w rejs po Tamizie. Jest to człowiek z upodobaniem uprawiający gawędziarstwo, dzięki czemu poznajemy historię związaną z jego wyprawą do Afryki. Z powodu pojawiania się tej postaci również w innych utworach Conrada – Korzeniowskiego wielu czytelników odbiera ją jako alter ego pisarza.

Życie na morzu i zmaganie się z jego żywiołem spowodowało, że Marlow należy do ludzi obdarzonych życiową mądrością. Jest on samotnikiem, doskonałym obserwatorem a przy tym pesymistą / tego nauczyło go doświadczenie /. Marlow brzydzi się kłamstwem. W kontaktach z ludźmi woli raczej słuchać, niż wypowiadać się. Ceni sobie ludzi podobnych do siebie – przede wszystkim pracowitych. Ich przeciwieństwem są ludzie fałszywi, zakłamani i leniwi. Kobiety są dla niego istotami żyjącymi we własnym, wyidealizowanym świecie. Jeśli chodzi o wyznanie, to bohater Conrada jest najpewniej ateistą – podobnie jak sam Conrad.

Jego stosunek do przyrody wynika z wieloletnich doświadczeń związanych z pracą marynarza. Potrafi doskonale ją opisać lecz zamiast zachwytu przyroda wzbudza w nim strach. Szczególnie Afryka w swojej pierwotnej naturze wydała mu się przerażająca / „Ziemia nie wydawała się ziemska. Przywykliśmy patrzeć na spętany kształt pokonanego potwora, ale tam – tam się ogląda potworny stwór na swobodzie.” /.

Jako doskonały obserwator i człowiek trzeźwo patrzący na rzeczywistość od samego początku potrafi ocenić działalność kolonizujących Afrykę Europejczyków. Postrzega to jako podbój ziemi, rabunkową gospodarkę i masowe morderstwa. Ma to niewiele wspólnego z ideą cywilizowania tego kontynentu.

Bohater Conrada hołduje tradycyjnym wartościom, takim jak męstwo, siła, odwaga, mądrość ale doświadczenie życiowe powoduję, że jego charakter jest znacznie bardziej skomplikowany.  Dowiedz się więcej