Jesteś w: Syzyfowe prace

Problematyka Syzyfowych prac Stefana Żeromskiego

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

"Syzyfowe prace" to swoistego rodzaju "powieść edukacyjna" o dorastaniu, od dzieciństwa aż po próg dojrzałości, a jednocześnie osadzona w nurcie historii.
(Hutnikiewicz A., Młoda Polska, PWN, Warszawa 2001.)

Przewodnim tematem książki jest życie młodzieży polskiej poddawanej uciskowi narodowemu.

Jest to też powieść o samej szkole, gdzie brutalnie rozprzestrzenia się rusyfikacja. Taka szkoła odbierała młodym ludziom radość życia, uczyła donosicielstwa. Autor ukazuje wysiłki rosyjskich władz nad całkowitym wynarodowieniem Polaków oraz opór polskiej młodzieży wobec tychże zabiegów. Nie wszyscy jednak potrafią przeciwstawić się manipulacjom rusyfikatorów. Pisarz przedstawia dzieje młodego chłopca, Marcina Borowicza, który z biegiem lat dojrzewa emocjonalnie, aby zobaczyć, jak wielki popełnił błąd, poddając się chytrym zabiegom rosyjskich władz.

Żeromski (na podstawie postaci Jędrzeja Radka) pokazuje też los ubogiego chłopca, który za wszelką cenę pragnie zdobyć wykształcenie. Jego determinacja i upór pomagają mu w osiągnięciu wymarzonego celu.

Ważną rolę w utworze pełni także ukazana przez autora miłość. Są tu przedstawione dwa rodzaje miłości: miłość Marcina do matki oraz do „Biruty”. Uczucia te w dużym stopniu wpływają na życie Borowicza.



  Dowiedz się więcej