Jesteś w: Makbet

Lady Makbet jako kobieta fascynująca

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Postać Lady Makbet jest fascynująca z powodu jej osobowości. Można przyjąć, że jest to młoda i piękna kobieta. Tylko, że młodą i urodziwą kobietą jest pewnie również Lady Makduf. Lady Makduf jest jednak osobą o łagodnym charakterze i u boku męża zajmuje pozycję typową dla kobiety. W sprawy polityczne nie miesza się. Mąż nie rozmawia z nią na takie tematy i o niczym nie informuje jej.

Lady Makbet jest zupełnym przeciwieństwem Lady Makduf. Ma duży wpływ na swojego męża. Mąż liczy się z jej opinią i dzieli się z nią wszystkimi swoimi sprawami. Lady Makbet posiada świadomość swoich możliwości oddziaływania na Makbeta i chętnie z tych możliwości korzysta. Jest to typ kobiety dominującej.

Gdy w umyśle Makbeta pojawia się wizja morderstwa, które może mu zagwarantować zajęcie tronu Szkocji, Lady Makbet postanawia zmobilizować wszystkie swoje możliwości, by skłonić męża do tego czynu. Ujawnia wówczas cały swój przewrotny, makiaweliczny charakter. Potrafi knuć intrygi, być obłudna, roztoczyć cały wachlarz argumentów dla uzasadnienia swoich racji. Na koniec potrafi też wziąć czynny udział w dokonaniu zbrodni.

Wydaje się ona być osobą niezwykle silną psychiczne i pozbawioną wszelkich skrupułów. Makbet chętnie szuka oparcia w swojej żonie. Uważa, że ma ona lepsze od niego rozeznanie, jak powinien działać człowiek, który chce pokierować swoim losem. Dlatego też przełamuje w sobie opór psychiczny i postępuje zgodnie z jej zaleceniami.

Sytuacja, jaką stworzyła Lady Makbet wraz z mężem powoduje na koniec załamanie się jej silnego charakteru. Traci ona cechy, przy pomocy których manipulowała mężem i dokonywała zbrodni jego rękami. Makbet nie szuka już u niej wsparcia. Odsuwa się od żony. Lady Makbet pogrążona w obłędzie budzi tylko litość. Zamknięta w sobie kończy swoje życie samobójstwem.  Dowiedz się więcej