Jesteś w: Makbet

„Makbet” - streszczenie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Tragedia Williama Szekspira „Makbet” zaczyna się od sceny, w której na wrzosowisku trzy wiedźmy odprawiają czary. Gdzieś w pobliżu, w Forres toczy się bitwa. Wojska króla Dunkana walczą ze zbuntowaną szlachtą szkocką i irlandzką. O efektach bitwy król dowiaduje się od posłańców. Posłańcy przypisują szczególne zasługi Makbetowi.
Po skończonej bitwie Makbet wraz z przyjacielem Bankiem wracają przez wrzosowiska i spotykają wiedźmy. Wiedźmy przepowiadają im ich przyszłość. Makbet ma panować w zamku Glamis, w hrabstwie Kawdoru i na koniec zostać królem Szkocji. Banko dowiaduje się tylko tyle, że ma zostać ojcem królów.

Wróżby zaczynają się sprawdzać prawie natychmiast – posłańcy Dunkana obwieszczają Makbetowi zdobycie nowych honorowych tytułów. Zaczyna on wierzyć, że wszystko sprawdzi się i zostanie królem Szkocji ale będzie musiał pomóc losowi czyli zabić króla Dunkana. Zbrodnia jest mu jednak wstrętna.


W pałacu Dunkana, do którego Makbet przybywa, w czasie rozmowy z królem dowiaduje się o jego dalszych planach. Dunkan chce przekazać koronę swojemu synowi Malkolmowi. W Makbecie rodzi się pragnienie zdobycia zgodnie z przepowiednią korony Szkocji, Przed królem nie ujawnia swoich wewnętrznych rozterek – zachowuje się jak wierny wasal. Banko, który rozmawia z Królem o Makbecie nie zdradza tajemnicy związanej z przepowiednią.
Tymczasem Lady Makbet otrzymuje od męża list, w którym pisze o przepowiedni. Postanawia pomóc mężowi w zdobyciu korony Szkocji. Uważa, że w tej sprawie ma do odegrania ważną rolę, ponieważ jej mąż może mieć skrupuły i będzie wzdragał się przed użyciem drastycznych środków.

Okazja do działania pojawia się szybko. Przybywa sługa z informacją, że król Dunkan z towarzyszami chce zatrzymać się w domu Makbeta. Lady Makbet decyduje się dokonać zbrodni we własnym domu, w zamku Inwerness. Król przybywa do zamku, małżonkowie przyjmują go z wylewną gościnnością a jednocześnie potajemnie układają plan zbrodni. Wspierają się przy tym wzajemnie, by nie tracić przekonania, że postępują podle ale słusznie.
Banko podejrzewa, że wiedźmy zasiały w umyśle Makbeta niezdrowe ambicje. Przestrzega przyjaciela przed nierozważnymi czynami. Makbet podjął już zbrodniczą decyzję ale opanowuje go strach. Przed jego oczami pojawiają się halucynacje wywołane strachem / widzi sztylet /. Wmawia sobie, że musi dokonać tego czynu z powodu ambicji żony.
Zbrodnia zostaje dokonana – z rak Makbeta ginie król Dunkan a później dwóch uśpionych strażników. Makbet jest przerażony swoim czynem. Lady Makbet stara się zachować trzeźwość umysłu, gani męża za brak odwagi i własnoręcznie zaciera ślady jego zbrodni / maże kurtki strażników krwią, tak, żeby oni zostali obwinieni o zbrodnię /.Zbrodnię odkrywają Makduf i Lennox, którzy rankiem przybywają do zamku. W zamieszani, jakie następuje Makbet zabija strażników i twierdzi, że zrobił to wstrząśnięty widokiem zbrodni, którą po pijanemu popełnili. Lady Makbet symuluje omdlenie. Makduf nie jest przekonany, że to co usłyszał jest prawdą. Synowie Dunkana opuszczają Szkocję obawiając się zamachu na swoje życie. Dworzanie ubolewają nad tym co się stało. Z rozrzewnieniem wspominają czasy panowania króla Dunkana. Tymczasem Makbet zostaje koronowany na króla Szkocji.

Jego przyjaciel Banko zaczyna coraz bardziej nieufnie odnosić się do zaistniałej sytuacji. W umyśle Makbeta rodzi się w związku z tym plan następnej zbrodni. Pamięta on cały czas przepowiednię. Banko ma syna, on natomiast jest bezdzietny. Postanawia w tej sytuacji pozbyć się Banka i jego syna Fleance. W tym celu angażuje szajkę zbójców. Organizują oni w tym celu zasadzkę . W trakcie napaści Banko ginie ale jego syn ucieka.

W tym czasie Makbet i jego małżonka organizują w zamku ucztę. Bawią się i udają, że czekają na spóźnionego Banka. W zamku pojawia się jeden ze zbójców. Informuje on, że Banko nie żyje ale jego syn uciekł. To przytłacza psychicznie Makbeta. W czasie wznoszenia toastu ukazuje mu się duch Banka. Nakazuje on duchowi, by odszedł. Goście zebrani na uczcie nie widzą ducha. Lady Makbet tłumaczy dziwne zachowanie męża chorobą nabytą w dzieciństwie, która objawia się chwilowymi zaburzeniami. Wie, że halucynacje są spowodowane strachem. Wyprasza gości i stara się zmusić męża do normalnych zachowań. Strach jednak nakazuje Makbetowi zastanawiać się nad kolejnym wrogiem. Jest nim Makduf, który za bardzo zastanawiał się nad niespodziewaną śmiercią Dunkana.Na trzęsawisku pojawia się Hekate, bogini zbrodni. Wiedźmy obiecują jej, że Makbet niebawem straci całe swoje człowieczeństwo. Z dialogu Lenoxa z Lordem dowiadujemy się o tym, co dzieje się w Szkocji. Okazuje się, iż chodzą słuchy jakoby Dunkana i Banka zabili ich synowie. Wiadomo też, że Makduf popadł w niełaskę króla Makbeta, opuścił kraj i wyjechał do Anglii, by prosić króla Edwarda o wysłanie wojsk przeciwko Makbetowi.

Makbet niepewny swojej pozycji na tronie idzie na wrzosowisko szukać wiedźm, które mogą ukazać mu przyszłość. Dowiaduje się od nich trzech rzeczy. Po pierwsze – zagraża mu Mkduf. O tym informuje go głowa w hełmie. Zjawa zakrwawionego dziecka mówi mu, że „nie zginie z ręki człowieka zrodzonego z kobiecego łona”. Trzecia zjawa, którą jest dziecko w koronie i z gałązką w ręce przepowiada, że nic mu nie grozi dopóki Las Birnam nie ruszy ku Dunzynańskiemu wzgórzu. Makbeta interesuje przede wszystkim czy nie zagraża mu potomstwo Banka. Wiedźmy i tę sprawę wyjaśniają. Oczom Makbeta ukazuje się 8 królów – wszyscy podobni do zamordowanego Banka.Ta wizja Makbeta przeraża. Na dodatek od posłańca dowiaduje się o ucieczce Makdufa do Anglii. Postanawia przeciwdziałać spiskowi, napaść zamek Makdufa i zgładzić rodzinę uciekiniera. W zamku Fajf przebywa żona Makdufa z małym synkiem. Lady Makduf nie rozumie dlaczego mąż ją porzucił. Jej synek jest przekonany, że ojciec zrobił to w dobrej wierze. Do komnaty wkracza ktoś nieznajomy, kto informuje ją o wielkim niebezpieczeństwie. Kobieta wybucha płaczem ale na działanie jest za późno – do zamku wpadają oprawcy, którzy zabijają jej dziecko. Ona sama ucieka.
W zamku w Anglii tymczasem Makduf spotyka się z Malkolmem, synem Dunkana. Malkolm jest sceptycznie nastawiony do zbrojnego działania przeciwko Makbetowi. Uważa, że jest niegodny zasiąść na tronie Szkocji. Dopiero, gdy przybywa Rosse i przynosi wieści o zamordowani najbliższych Makdufa, Malkolm wzburzony decyduje się zaatakować Makbeta. Akcja przenosi się do zamku w Dunzynan. Lady Makbet jest chora. Nękają ją wizje popełnionych zbrodni. Wszędzie widzi krew. Próbuje zmywać ją z rąk. Towarzysząca jej dama tłumaczy lekarzowi, że tak jest co noc. Dworzanie i lekarz żałują królowej. Nic nie wiedzą o jej udziale w zbrodniach. Uważają, że wie coś o rzeczach, o których wiedzieć nie powinna.

Sytuacja Makbeta zaczyna być niebezpieczna. W okolicach zamku trwają przygotowania do walki – oddziały szkockie mają stoczyć bitwę z oddziałami angielskimi. Ma to odbyć się pod lasem Birnam. Makbet pociesza się przepowiedniami. Dopytuje się o Lady Makbet. Dowiaduje się, że jej stan jest bliski szaleństwa. Zrozpaczony próbuje drwić sobie z tych nieszczęść.
Gotowy do walki Malkolm rozkazuje żołnierzom wziąć po gałęzi i iść w stronę zamku, tak by nie było widać liczby nadchodzącego wojska.

Podczas, gdy wojsko zbliża się do zamku, Makbet dowiaduje się o samobójczej śmierci żony. Jednocześnie donoszą mu, że Las Birnam zbliża się do zamku. Zrozpaczony postanawia walczyć do końca. Przepowiednia jeszcze dokładnie nie spełniła się.
Żołnierze odrzucają gałęzie i zamek zostaje zaatakowany. Lud przechodzi na stronę atakujących. Makbet do ostatniej chwili wierzy w przepowiednię, zabija syna Siwarda ale odnajduje go Makduf i zaczynają ze sobą walczyć. Niestety, Makduf wyznaje, że urodził się przez cesarskie cięcie. Przepowiednia spełnia się – Makbet ginie z jego rąk. Malkolm zostaje uznany przez wszystkich za nowego króla. Dziękuje im za pomoc w pokonaniu złego władcy i obiecuje wszystkim uciemiężonym powrót do normalności i spokojnego życia.  Dowiedz się więcej