Jesteś w: Makbet

„Makbet” - kompozycja

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Makbet” Williama Szekspira jest to dramat w V aktach. Jeśli chodzi o gatunek dramatu jest to tragedia. Autor w swoim dramacie zrywa z klasyczną jednością miejsca, czasu i akcji. Wydarzenia rozgrywają się w czterech zamkach szkockich, na dworze króla Anglii, na wrzosowisku koło zamku Forres oraz pod lasem Birnam. Akcja rozciągnięta jest w czasie. Niektóre zdarzenia mogą rozgrywać się równolegle.

Poszczególne akty dzielą się na sceny. Pierwszy i ostatni akt zawierają po siedem scen. Trzy środkowe akty są krótsze.


Pierwszy akt jest to ekspozycja – przedstawieni są w niej bohaterowie i problematyka sztuki.

Zawiązanie akcji – stanowi wróżba czarownic, które przepowiadają Makbetowi, że zostanie tanem Kawdoru a później królem Szkocji.

Akcja właściwa – rozpoczyna się, gdy zgodnie z przepowiednią czarownic Makbet zostaje tanem Kawdoru, po czym Lady Makbet nakłania męża do zbrodni.

Punkt kulminacyjny – to zamordowanie przez Makbeta króla Dunkana.

W dalszym ciągu akcja zmierza ku rozwiązaniu – Makbet starając się ukryć pierwszą zbrodnię dokonuje następnych.

Rozwiązanie akcji – następuje przez śmierć Makbeta i Lady Makbet oraz przez obwołanie królem Szkocji Malkolma, syna Dunkana.

Tekst poboczny w dramacie określany jako didaskalia jest bardzo skąpy. Nie ma więc wyraźnych sugestii dla inscenizatora – może on zgodnie ze swoją wyobraźnią projektować wygląd postaci i miejsc, w których rozgrywa się tragedia.  Dowiedz się więcej