Jesteś w: Makbet

Dlaczego Makbet się zmienił?

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Makbet zmienił się z powodu popełnionej zbrodni. Można by utrzymywać, że zmienił się pod wpływem czarownic albo też pod wpływem Lady Makbet, ale te powody nie są najważniejsze.
Złe myśli i złe porady mogą zakłócić człowiekowi spokój wewnętrzny, są jednak tylko światem złych idei. Prawdziwy problem zaczyna się wówczas, gdy złe idee zaczną być realizowane.

Makbet dał się nakłonić do skrytobójstwa i popełnił ten czyn. W ten sposób znalazł się w sytuacji, z której nie mógł już wycofać się. Oprócz Dunkana zabił jeszcze dwóch niewinnych strażników, by zatuszować ślady swojej zbrodni. Okazało się jednak, że ślady zbrodni nie są łatwe do zatuszowania. Jego przyjaciel, Banko stracił do niego zaufanie i zaczął coś podejrzewać. Jego też Makbet postanowił uśmiercić – tym bardziej, że w tym momencie widział już w nim swojego rywala.

Zabijając Banka Makbet posłużył się płatnymi mordercami – nie popełnił zbrodni własnoręcznie. Mimo tego, przeżył szok, gdy dowiedział się, że syn Banka uszedł z życiem. Ogarnął go lęk, że traci kontrolę nad sytuacją. Paniczny strach spowodował halucynacje. W czasie uczty zobaczył widmo Banka i widmo sztyletu jako narzędzia zbrodni. Lady Makbet musiała chorobą wytłumaczyć gościom dziwne zachowanie męża.


Po tym zdarzeniu Makbet stał się zupełnie innym człowiekiem. Pogodził się z faktem, że łamie prawo i zasady moralne. Uznał, że najważniejsza jest skuteczność działania. Stał się bezduszny, cyniczny i okrutny. Odsunął się też od żony. Ze swoimi problemami wolał pozostać sam. Zresztą, Lady Makbet przestała być dla niego partnerką, gdyż pogrążyła się w chorobie psychicznej.Zmiany, jakie zaszły w osobowości Makbeta dokonały się na skutek systematycznego łamania ogólnie przyjętych zasad, które on sam wcześniej też uznawał. Dla osiągnięcia władzy zdecydował się na działania wbrew samemu sobie. Nie mając możliwości zmieniania ogólnie rządzących praw, musiał zająć wobec nich inny stosunek. Stąd wziął się jego cynizm i bezwzględność. Starał się nie dopuszczać do siebie myśli, że czeka go nieuchronna klęska.  Dowiedz się więcej