Jesteś w: Makbet

Lady Makbet – charakterystyka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Lady Makbet jest żoną rycerza i możnowładcy Makbeta. Jej męża łączy pokrewieństwo z rodem królewskim. Za jego zasługi na polu walki król Dunkan obdarza go tytułem tana Kawdoru. Lady Makbet ma powody by być dumna ze swojego męża. Mąż jest wobec niej szczery i otwarty, dzieli się z nią informacjami o wszystkim co mu się przydarza. Nic więc dziwnego, że powracając z pola bitwy wysyła przodem posłańca z listem do żony. W liście opisuje żonie swoje spotkanie z wiedźmami i wróżbę jaką od nich otrzymał.

Ta informacja sprawia, że w umyśle Lady Makbet rodzi się plan zbrodni. Za wszelką cenę pragnie u boku męża zasiąść na tronie Szkocji. Znając charakter męża, wie, że ten może cofnąć się przed zbrodnią. Mobilizuje więc w sobie całą energię, by przekonać męża o słuszności takiego czynu. Gotowa jest również dopomóc mu w przeprowadzeniu zabójstwa króla Dunkana. Jej zawziętość i stanowczość w tej sprawie przymuszają Makbeta do popełnienia zbrodni. On sam również pragnie zostać królem ale zbrodnia budzi w nim wstręt. Ledy Makbet przekonuje męża, że jedynie zabójstwo gwarantuje im osiągnięcie celu. Pod względem psychicznym jest znacznie silniejsza od męża. Ma też na niego duży wpływ. Nie waha się popełnić zbrodni we własnym domu – przyjęcie pod swoim dachem króla, urządzenie uczty, uśpienie służby wywarem z ziół i zasztyletowanie Dunkana. Pomaga też mężowi upozorować morderstwo popełnione przez pijaną służbę. Gani go przy tym za brak odporności psychicznej. Przy całym swoim okrucieństwie jest jednocześnie krótkowzroczna. Żądza władzy na tyle ją zaślepia, że nie przewiduje konsekwencji, jakie pociągnie za sobą zbrodnia. Wydaje jej się, że satysfakcja ze zdobycia tronu wymaże z pamięci odrażające zabójstwo.

Niestety, na pierwszej zbrodni rzecz się nie kończy. Drugie zabójstwo, zabójstwo Banka Lady Makbet też potrafi wymazać ze świadomości. Bardziej przeżywa je jej mąż, który z przerażenia dostaje halucynacji. Dopiero, gdy wszystko zaczyna obracać się przeciwko Makbetowi jego żona popada w szaleństwo. Jednak wszystko co się stało tak skrzętnie ukrywa, że służba nie podejrzewa jej o współdziałanie z mężem. W ich oczach jest ofiarą zdarzeń od niej niezależnych.


Lady Makbet nie wytrzymuje tak dużego obciążenia psychicznego, tym bardziej, że nie ma jej kto wesprzeć. Jej mąż odsunął się od niej pogrążony we własnych lękach i obawach. W momencie, gdy przestała być silną kobietą woli raczej szukać wsparcia psychicznego we wróżbach wiedźm. W momencie, gdy wojska angielskie zbliżają się do ich zamku Lady Makbet popełnia samobójstwo. Jej śmierć zostaje przyjęta przez męża z cyniczną obojętnością.  Dowiedz się więcej