Jesteś w: Makbet

„Ludzie rządzący chcą dokonać rzeczy niemożliwej, naprawić zło złymi czynami” - L. Tołstoj – zinterpretuj słowa w oparciu o lekturę „Makbeta”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W dramacie Szekspira „Makbet” główny bohater tragedii popełnia zbrodnię. Robi to za namową swojej żony. Takim sposobem małżonkowie stają się współodpowiedzialni za zbrodnię. Ich celem jest zdobycie w ten sposób tronu królewskiego. Makbet uważa, że dopomaga losowi, by spełniła się przepowiednia czarownic. Według niego los zadecydował o tym, że zostanie władcą Szkocji.

Stary król Dunkan zamierza zrzec się tronu na rzecz swojego syna Malkolma. W przepowiedni czarownic nie było jednak mowy o Malkolmie. Dotyczyła ona tylko Makbeta i Banka. Czyn, którego dokonuje Makbet w nim samym budzi wstręt. Walka o tron jest jednak dla niego ważniejsza niż odraza do zbrodni. Podobnie myśli Lady Makbet. Małżonkowie spodziewają się, że po koronacji będą mogli wymazać wszystko z pamięci i cieszyć się władzą.


Pojawiają się jednak problemy z przeciwnikami Makbeta. Zagrażają oni jego panowaniu. Makbet obawia się spisku przeciwko sobie. Boi się też ujawnienia jego zbrodni. Aby jego panowanie na tronie Szkocji było trwałe i niezakłócone postanawia pozbyć się przeciwników. Zmierzając do umocnienia swojej władzy, skrytobójstwo przyjmuje jako metodę działania. Tych, których jego ręka nie może dosięgnąć oskarża o zbrodnie. Syn Dunkana, Malkolm i syn Banka podejrzani są o zamordowanie swoich ojców. Tym czasem obaj zbiegli do Anglii obawiając się zamachu na swoje życie.

Makbet zabiegający o utrzymanie stabilnej władzy w Szkocji stara się usunąć wszystkich, którzy jej zagrażają. Prowadzi to do bezprawia. Król na swoim koncie ma coraz większą liczbę ofiar. Jego poddani uważają go za tyrana. W Anglii zaczyna zawiązywać się spisek przeciwko Makbetowi. Przyczynia się głównie do tego Makduf, który uciekł ze Szkocji. Nakłania on syna króla Dunkana, Malkolma by prosił króla Anglii o pomoc w usunięciu Makbeta z tronu Szkocji. Chodzi mu o likwidację bezprawia i przywrócenie władzy prawowitemu następcy tronu, Malkolmowi. Makbet mści się na Makdufie pozbawiając życia jego rodzinę, która w Szkocji pozostała.

Na koniec stworzony przez Makbeta system panowania opary o przemoc ulega załamaniu. Jego życie prywatne też podlega rozkładowi – żona dostaje obłędu i popełnia samobójstwo. On sam wierzy jeszcze w przeznaczenie, w szczęśliwy los ale okazuje się, że ten też oszukał go. Z przebiegu wszystkich zdarzeń wynika, że złych czynów nie da się wymazać i nie da się ich naprawić innymi złymi czynami. Gromadzą się tylko one i narastają, tworząc coraz gorszą i coraz bardziej napiętą sytuację. Makbeta spotyka klęska. Wojska angielskie wkraczają do Szkocji i zdobywają jego zamek. On sam nie chce poddać się - ginie w pojedynku z rąk Makdufa. Rycerstwo i poddani cieszą się, że tyran został zgładzony. Królem obwołany zostaje Malkolm, syn Dunkana.  Dowiedz się więcej