Jesteś w: Makbet

„Makbet” - plan wydarzeń

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

AKT I
1.Czarownice odprawiają czary na wrzosowisku.
2.Trwa bitwa pod Forrest, w której zostaje pokonany król Norwegów. Kończy ją pokój. Król Dunkan nadaje Makbetowi za zasługi w walce tytuł tana Kawdoru.
3. Makbet i Banko spotykają na wrzosowisku czarownice. Czarownice przepowiadają Makbetowi, że zostanie królem Szkocji a Bankowi, że będzie ojcem dynastii.
4. Król Dunkan zmierza do zamku Makbeta w Inverness. Tym czasem Makbet ze swoją żoną uzgadniają plan zabójstwa króla Dunkana.

AKT II
1.Makbet i Lady Makbet zabijają króla Dunkana.
2.Synowie Dunkana / Malkolm i Donalbein / uciekają z zamku Makbeta i opuszczają Szkocję. Makbet tymczasem udaje się na swoją koronację.


AKT III
1.Uczta w zamku Makbeta. Banka jadącego na ucztę mordują płatni mordercy. Jego syn ucieka.
2.Makbet widzi ducha Banka, który przybywa na ucztę.
3.Podejrzenia wokół Makbeta i przygotowania do rozprawy z Malkolmem, synem Dunkana.

AKT IV
1.Makbet szuka rady u czarownic. Dowiaduje się, że dopóki Las Birnam nie podejdzie pod jego zamek może być spokojny o swój los. Otrzymuje też informację, że nie może go zabić człowiek narodzony z kobiety.
2. Hrabia Lennox przynosi wieść o ucieczce Makdufa do Anglii. Makbet mści się na rodzinie Makdufa /żona i synek/ mordując ich przez przysłanych przez siebie ludzi.
3.W Anglii Makduf i Malkolm uzgadniają plany zmierzające do usunięcia Makbeta z tronu Szkocji.AKT V
1. Lady Makbet pogrążona jest w szaleństwie. Demonstruje objawy swojej choroby.
2.Wojska króla Edwrda, z którymi jest Malkolm i Makduf zbliżają się do zamku Dunzynan. Żołnierze okrywają się gałęziami i las Birnam podchodzi pod mury zamku.
3. Sługa informuje Makbeta o samobójstwie Lady Makbet.
4. Pojedynek Makbeta z Mkdufem. Makbet dowiaduje się, że Makduf został wydobyty z łona matki przez cesarskie cięcie / matka zmarła w czasie porodu /. Makbet ginie w tym pojedynku. Królem Szkocji obwołany zostaje Malkolm.  Dowiedz się więcej