Jesteś w: Makbet

„Makbet” - czas i miejsce akcji

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Akcja dramatu Williama Szekspira „Makbet” rozgrywa się w okresie wczesnego średniowiecza /wiek XI/. Jej treść oparta została na przekazach historycznych związanych z osobą szkockiego króla Makbeta.

Najogólniej mówiąc, miejscem akcji jest Szkocja oraz dwór królewski w Anglii. W Szkocji wydarzenia rozgrywają się w czterech zamkach. Makbet mieszka w zamku Inverness. Królewski zamek mieści się w Forres. Przeciwnik Makbeta Makduf zajmuje zamek w Fajf. Czwartym zamkiem jest zamek w Dunzynan, gdzie rozgrywają się ostatnie dramatyczne sceny tragedii.


Oprócz tego akcja toczy się w tajemniczej scenerii wrzosowiska w okolicach zamku w Forres / pieczara czarownic / i w Lesie Birnam, który widać z murów zamku w Dunzynan. Co do czasu, który obejmuje akcja sztuki zdania są podzielone. Na pewno zdarzenia nie rozgrywają się w ciągu jednego dnia, tak, jak wymagał tego klasyczny dramat. Akcja może obejmować od kilku miesięcy do kilkunastu lat. Pokazane w niej są tylko pewne wydarzenia, które miały miejsce w tym czasie. Są to zdarzenia o szczególnym znaczeniu dla przebiegu akcji dramatu.

W I akcie wszystko rozgrywa się w obrębie jednego dnia. Akt II rozgrywa się w nocy i o poranku dnia następnego. W III akcie czas jest już trudny do określenia. Podobnie jest w IV akcie – sceny w nim zawarte mogą być wybrane wyrywkowo z okresu panowania króla Makbeta i nie muszą być zdarzeniami następującymi po sobie w krótkim czasie. Ostatni akt czyli V rozgrywa się w ciągu jednego dnia ale można mieć co do tego wątpliwości. Nigdzie nie jest powiedziane, że tego dnia Lady Makbet zachorowała. Raczej należy przypuszczać, że jej choroba trwa od dłuższego czasu a pokazana wizyta lekarza jest jedną z wizyt.Przy tym wszystkim funkcjonuje jeszcze świat bogów / Hekate / i demonów / czarownice / , który istnieje poza kategorią czasu. Status wiedźm jest trudny do określenia. Trzeba je przyjąć na zasadzie, że: były, są i będą. Hekate jest natomiast starożytną boginią grecką, która swoją działalność rozciąga na okres średniowiecza. Ponieważ dramat Szekspira ma charakter średniowiecznego moralitetu, można przyjąć, że postacie te symbolizują ponadczasową i zawsze aktualną walkę dobra ze złem.  Dowiedz się więcej