Jesteś w: Makbet

Symbolika w „Makbecie”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Wrzosowisko – tajemnicze miejsce dające schronienie istotom obdarzonym niewyjaśnioną mocą. Już samo miejsce kryje w sobie jakiś sekret.

Czarownice – ucieleśnienie demonicznych sił zła. Czarownice czyhają na Makbeta i Banka, by wprowadzić w ich życie zamęt. W umyśle Makbeta zasiewają ziarno zła. Banko jest odporny na ich prowokujące przepowiednie.


Hekate – mityczna bogini magii i czarów. Sprzyjająca żołnierzom w bitwie i żeglarzom na morzu. Stoi ponad złośliwymi demonami. Próbuje przywołać je do porządku, widząc jak podstępnie igrają z ludźmi.

Pogoda – straszna, jeśli rozgrywające się wydarzenia są nadzwyczaj dramatyczne. Siły natury podkreślają to, co dzieje się. Przeważnie są to błyskawice i grzmoty. Tak wygląda noc, gdy zamordowany zostaje Dunkan. Grzmoty i błyskawice towarzyszą też pojawieniu się czarownic.Krew – symbolizuje walkę ale także winę w zależności od tego, w jakich okolicznościach została przelana. Lady Makbet nękana wyrzutami sumienia widzi na swoich rękach krew. Jest ona dowodem jej winy. Do dziś mówi się o „brudnych rękach” albo też o „rękach splamionych krwią”.

Sztylet – symbol zbrodni. Być może dlatego, że jest to ostra, krótka broń, która wymaga bliskiego kontaktu z osobą zaatakowaną. Makbetowi ukazuje się jako widmo narzędzia zbrodni.

Odcięta głowa w hełmie – symbol śmierci.
Dziecko – symbol życia. Odciętej głowy w hełmie oraz widoku zakrwawionego dziecka i dziecka z gałązką w ręce używają czarownice po to, by pokazać Makbetowi w symboliczny sposób jego przyszłość. Z całą pewnością symbole te mówią o życiu i śmierci. Makbet nie potrafi odczytać ich znaczenia poprawnie. Interpretuje je na swoją korzyść. Okazuje się jednak, że oznaczały one życie dla Makdufa / został wyjęty z łona matki przez cesarskie cięcie po jej śmierci / i Malkolma a śmierć dla niego.

Symboliczna liczba 7 - „Przez dni siedem, siedm razy siedm
Pastwą będzie wrażych wiedm;”
Liczba ta pojawia się w rozmowie czarownic. Są to ich plany wobec ludzi. Jednak nie we wszystkich tłumaczeniach używana jest siódemka. W starszych tłumaczeniach pojawia się kombinacja trzech trójek. Można więc przyjąć, że ogólnie chodzi o symbolikę liczb.  Dowiedz się więcej