Jesteś w: Makbet

Makbet jako bohater tragiczny

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Tytułowy bohater dramatu Szekspira „Makbet” jest postacią tragiczną. Pochopnie decydując się na złamanie prawa i zajęcie podstępem tronu króla Szkocji dokonuje niewłaściwego wyboru. Dokonanie zabójstwa od razu spycha go na drogę zła. Jest to sytuacja, której wcześniej nie przewidział. Wydawało mu się, że zamordowanie króla Dunkana zamknie sprawę panowania w

Szkocji. Nie przypuszczał, że dalszy bieg wypadków będzie przymuszał go do kolejnych morderstw.


Makbet musi walczyć nie tylko ze swoimi przeciwnikami ale również z samym sobą. Łamanie zasad, według których wcześniej działał wcale nie przychodzi mu łatwo. Zabijają króla Dunkana ma świadomość, że popełnia czyn niedopuszczalny i obrzydliwy. Na dodatek, natychmiast pociąga to za sobą zabicie dwóch niewinnych strażników.

Zabójstwo przyjaciela, Banka, który nagle stał się jego przeciwnikiem wywołuje w nim prawdziwy szok. Towarzyszy temu strach o swoją przyszłość, ponieważ syn Banka uciekł z rąk morderców. Makbet popada w stan, który przypomina ciężką chorobę. Przed jego oczami pojawia się widmo Banka i narzędzie zbrodni, jakim jest sztylet. Żona pomaga mu otrząsnąć się z tego stanu.Od tego momentu w psychice Makbeta zachodzą zmiany. Staje się on człowiekiem cynicznym i bezwzględnym. Obojętnieje też wobec żony. Lady Makbet nie ma już na niego żadnego wpływu. Poza tym, sama nie radzi sobie ze swoją psychiką i popada w obłęd.

Makbet zostaje ze swoimi problemami sam. Wszystko zaczyna obracać się przeciwko niemu. Z pozoru pewny siebie, potrzebuje jednak wsparcia i idzie szukać wiedźm, które mogą ukazać mu przyszłość. Ich przepowiednia jest jednak bardzo niejasna. Makbet tłumaczy ją na swoją korzyść.

Oszukując siebie samego stara się stawić czoła wszystkim przeciwnościom. Samobójczą śmierć żony przyjmuje obojętnie. Czeka aż jego losy rozstrzygną się w walce z angielskim wojskiem atakującym zamek. Wierzy, że wygrana będzie po jego stronie.

Tragizm Makbeta polega na tym, że usiłując sterować własnym losem zmierza on ku nieuchronnej klęsce. Na koniec traci wszystko i nie chce ratować swojego życia.  Dowiedz się więcej