Jesteś w: Makbet

Zachowanie Makbeta i Lady Makbet po dokonaniu zbrodni

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Zabójstwo króla Dunkana w dramacie Williama Szekspira „Makbet” jest punktem kulminacyjnym tej tragedii. Tan Glamis i Kawdoru Makbet oraz jego żona zabijają starego króla po to, aby zagarnąć tron Szkocji. Makbetowi zbrodnia ta nie przychodzi łatwo. Lady Makbet musi przekonywać go, że jest to czyn konieczny. W innym przypadku los, który jest im przeznaczony może ich ominąć.

Do dokonania zabójstwa wszystko jest przygotowane wcześniej – strażnicy czuwający przy sypialni króla dostali podczas uczty usypiający wywar w winie. Wystarczy teraz zabić króla i poplamić kurtki śpiących strażników jego krwią. Rano, gdy zbrodnia zostanie odkryta oskarży się ich o zabójstwo dokonane po pijanemu.


Makbet ponaglany przez żonę zakrada się do sypialni króla i zgodnie z ustalonym planem zabija go. Po dokonaniu tego czynu wpada jednak w panikę. Ucieka z sypialni w popłochu. Jest przerażony tym, co zrobił:
Zdało mi się, że słyszałem
Głos wołający: „ „Nie zaśniesz już więcej!”
Makbet zabija sen, niewinny sen (…)
Na to, by zajmować się strażnikami nie ma już siły. Nie chce dłużej oglądać dokonanej przez siebie zbrodni.

W pozorowaniu zabójstwa dokonanego przez strażników wyręcza go Lady Makbet. Nie boi się ona widoku zabitego króla. Idzie do sypialni, by jego krwią wymazać swoje ręce i wytrzeć je o ubrania uśpionej straży.Gdy rano zbrodnia zostaje odkryta, Makbet jest już na tyle silny aby udawać, że widok martwego Dunkana jest dla niego szokujący. Dzieje się to w obecności synów Dunkana, którzy rankiem przybyli do zamku Makbeta, gdzie ich ojciec miał spędzić noc. Makbet udając silne wzburzenie spowodowane okropnym widokiem zbrodni rzuca się na strażników i zabija ich. W ten sposób uniemożliwia innym rozmowę ze strażnikami. Stara się wmówić wszystkim, że wymierzył im sprawiedliwą karę. Lady Makbet w tym czasie symuluje omdlenie. Uważa to za właściwą reakcję kobiety zszokowanej widokiem zbrodni.

Odegrane przez Makbeta i Lady Makbet widowisko, które miało na celu oczyszczenie się z podejrzeń o dokonanie zabójstwa nie przekonało synów Dunkana. Nie mogli oni nic Makbetowi udowodnić ale w obawie o swoje życie woleli opuścić Szkocję. Oprócz nich, w niewinność Makbeta powątpiewał Banko. Z tego powodu Makbet wraz z żoną zaplanował kolejną zbrodnię. Tym razem postanowili wynająć płatnych morderców, by zbrodnia nie dokonała się w ich obecności. Makbet przez cały czas starał się panować nad sobą. Nie okazywał żadnych oznak wzburzenia. W międzyczasie odbyła się jego koronacja. Dopiero drugie morderstwo wprawiło go w stan przypominający obłęd / widmo Banka i widmo sztyletu /. Lady Makbet przez cały czas zachowywała zimną krew.  Dowiedz się więcej