Jesteś w: Makbet

Charakterystyka pozostałych postaci „Makbeta”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Czarownice – trzy demoniczne wiedźmy przemawiające rymowankami podobnymi do wierszyków dla dzieci. Zajmują się przygotowywaniem dziwnych eliksirów i usidlaniem ludzi przy pomocy czarów i wyroczni. Być może są wysłannikami innych sił demonicznych manipulujących ludzkim losem.

Dunkan – stary król Szkocji. Szczodry wobec swoich rycerzy, którzy odznaczają się w walce. Makbeta obdarza tytułem tana Kawdoru. Ceniony przez poddanych, co wszyscy uświadamiają sobie dopiero, gdy nie ma go już wśród żywych. Dunkan na swojego następcę wyznacza syna, Malkolma.

Malkolm – syn Dunkana. Po śmierci ojca chroni się w Anglii na dworze króla Edwarda. Jest niesłusznie oskarżony o zabójstwo własnego ojca. Nie czuje się godny, by walczyć o tron Szkocji chociaż według prawa on powinien być następcą Dunkana. Dopiero na prośbę Makdufa, któremu Makbet zamordował rodzinę zwraca się do króla Edwarda o pomoc w obaleniu tyrana.


Banko – rycerz, przyjaciel Makbeta. Niechętny przepowiedniom wiedźm i lekceważący je. Jest zaniepokojony reakcją Makbeta na wróżby. Sam zdaje się na los i nie zamierza pomagać mu. Zamordowany na polecenie Makbeta jako jego rywal i człowiek, który za dużo wiedział.

Makduf – tan Fajfu. Od początku podejrzewa Makbeta o zamordowanie króla Dunkana. Unika go, nie przybywa na koronację. Na koniec wyjeżdża do Anglii, by spotkać się z Malkolmem, synem Dunkana i wezwać go do powrotu do Szkocji. Makbet dokonuje aktu zemsty na jego rodzinie, zabijając ich. Makduf w odpowiedzi też przysięga zemstę.Lady Makduf i jej syn – zamordowani przez nasłanych morderców.

Fleance – syn Banka. Wyrywa się z rąk nasłanych zabójców i ucieka ze Szkocji.

Donalbein – młodszy syn Dunkana. Ucieka do Irlandii.

Rosse, Menteith, Angus, Lennox, Caithnes – tanowie szkoccy, którzy wspierają Malkolma.

Siward – angielski generał, który bierze udział w ataku na zamek Makbeta.

Młody Siward – syn angielskiego generała. Ginie w pojedynku z Makbetem.

Hekate – mityczna bogini czarów. Sporządza napój, który wprawi Makbeta w obłęd..

Oprócz tych postaci w dramacie pojawiają się widma. Widma ludzi funkcjonują jednak na tej samej zasadzie co widma przedmiotów.  Dowiedz się więcej