Jesteś w: Makbet

Makbet – motyw małżeństwa

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Szekspir w dramacie „Makbet” pokazał dwa małżeństwa. Wyeksponował przede wszystkim małżeństwo głównego bohatera, ponieważ to, co dzieje się między tymi małżonkami jest motorem całej akcji. Możnaby je określić jako małżeństwo partnerskie. Makbet i jego żona nie mają przed sobą tajemnic.Dzielą się ze sobą wszystkim, co im się przydarza.

Po zakończonej bitwie Makbet natychmiast wysyła do żony, która przebywa w zamku Farres posłańca z wiadomością. Informuje ją o tym, że król mianował go tanem Kawdoru. Oprócz tego jest również informacja o przepowiedni, jaką otrzymał od wiedźm spotkanych na wrzosowisku. Makbet chce po powrocie do swojego zamku porozmawiać z żoną o tej sprawie i zasięgnąć u niej rady. Woli poinformować ją o wszystkim wcześniej.


W tym momencie okazuje się, że układ między małżonkami jest tylko pozornie partnerski. Lady Makbet ma duży wpływ na swojego męża. Potrafi najróżniejszymi sposobami przekonać go do rzeczy, które budzą w nim wątpliwości. Czekając na męża w zamku w Farres mobilizuje całą swoją energię, by nakłonić go do zabójstwa króla Dunkana. Na tronie Szkocji zależy jej tak samo jak Makbetowi - a może nawet bardziej. Mając ogromny wpływ na męża, wie, że władza będzie również w jej rękach. W rozmowie z Makbetem od razu przyrzeka pomóc mu w zabójstwie. W dalszym ciągu akcji część działań bierze na siebie. Wspiera też męża psychicznie, gdy ten bliski jest obłędu po zabójstwie Banka.

Układ między nimi rozpada się, kiedy wszystko obraca się przeciwko Makbetowi. Lady Makbet uwięziona w pułapce fatalnych zdarzeń, bez możliwości wybrnięcia z niej, popada w szaleństwo.
Makbet zostaje sam ze swoimi problemami. Wiadomość o samobójczej śmierci żony przyjmuje z cynicznym spokojem. Ciągle liczy, że los mu sprzyja - ale myli się. Ginie w pojedynku z Makdufem.Zupełnym przeciwieństwem ukaładów małżeńskich Makbeta jest małżeństwo Makdufa. Jego żona nie miesza się w sprawy polityki. Nie ma też żadnego wpływu na decyzje męża, o których nawet nie jest informowana. Jej obowiązkiem jest zajmowanie się dzieckiem. Może jedynie ubolewać nad tym, że mąż z niewiadomych powodów opuścił ją i synka. Nie wie, że Makduf wyjechał do Anglii, aby spotkać się z synem zamordowanego króla. Ginie wraz z dzieckiem z rąk nasłanych zabójców zupełnie nieświadoma powodów, dla których tak się dzieje.  Dowiedz się więcej