Jesteś w: Makbet

„Makbet” - motyw zbrodni

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Dramat Szekspira „Makbet” jest tragedią. Ośrodek akcji w tragedii stanowi konflikt wybitnej jednostki z siłami wyższymi. Kończy się to nieuchronną klęską. W „Makbecie” bohatera do klęski doprowadzają popełnione przez niego zbrodnie.

Na początku dramatu Makbet pod wpływem wróżb napotkanych wiedźm zaczyna rozważać korzyści, jakie przyniosłaby mu śmierć Króla Dunkana. Wzdraga się jednak przed zamachem na jego życie. Jednak myśl o zbrodni zaczyna w nim dojrzewać, chociaż sama myśl zbrodnią nie jest. Dzieje się to pod wpływem żony, Lady Makbet. Ma ona inny niż mąż stosunek do takiego haniebnego czynu. Dla niej liczy się przede wszystkim tron królewski, który przypadłby w udziale jej mężowi. Nie zastanawia się nad dalszymi konsekwencjami takiego czynu. Jednak obydwojgu małżonkom to pierwsze zabójstwo przychodzi najtrudniej. Pojawiają się momenty zwątpienia i myśl, że dopóki nic się nie stało można zrezygnować z tego planu. Los jednak stwarza zbyt dobrą okazję, która może drugi raz nie powtórzyć się i małżonkowie korzystają z niej.

Makbet jest żołnierzem, toteż z widokiem śmierci powinien być oswojony. Skrytobójstwo jest jednak czymś innym niż zabicie wroga w walce. Jest to czyn haniebny, akt gwałtu na niewinnej i nieświadomej niczego ofierze; czyn, który należy ukrywać, zacierać jego ślady i przerzucać odpowiedzialność na innych. Oprócz króla Dunkana Makbet musi zabić strażników pilnujących komnaty króla i uśpionych dodanym do wina wywarem z ziół. Wmawia wszystkim, że to oni po pijanemu popełnili zbrodnię.

Walka o utrzymanie tronu Szkocji zmusza Makbeta do kolejnej zbrodni. Ofiarą pada jego przyjaciel Banko, któremu wiedźmy wywróżyły, że będzie ojcem królów. Makbet nasyła na niego zbójców. Banko ginie ale jego syn ucieka. Ucieka ze Szkocji do Anglii również Makduf. Makduf podejrzewa Makbeta o skrytobójstwa. Chce skontaktować się z przebywającym w Anglii synem Dunkana. Ten po śmierci ojca obawiając się o swoje życie też schronił się w Anglii.

Za nielojalność Makdufa Makbet mści się – wydaje rozkaz zgładzenia rodziny Makdufa. W ten sposób z dzielnego żołnierza przekształca się w tyrana pozostające w konflikcie z prawami moralnymi. Prowadzą do tego kolejne zbrodnie.

Do końca jednak pozostaje przekonany, że los oszczędzi mu klęski. Mocno wierzy w przepowiednie wiedźm, zwłaszcza, że do tej pory sprawdzały się. Zaniepokojony złą sytuacją / wojska angielskie ruszają na jego zamek / jeszcze raz zasięga rady u czarownic. Ich niejasną wróżbę interpretuje na swoją korzyść. Niestety, konflikt z prawami moralnymi nieuchronnie prowadzi go do klęski – oszalała Lady Makbet popełnia samobójstwo, Anglicy zdobywają zamek a sam Makbet ginie z rąk Makdufa. Na tronie Szkocji ma teraz zasiąść prawowity następca króla Dunkana – jego syn Malkolm.  Dowiedz się więcej