Jesteś w: Biblia

Biblia – wprowadzenie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Biblia jest jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem w dziejach naszej kultury, którego wpływ i rozmaite echa odnajdujemy na każdym kroku w sztuce, literaturze, sposobie myślenia, a nawet w nawykach językowych.” Nie sposób nie zgodzić się z opinią Anny Świderkówny. Tekst, który powstawał powoli, na przestrzeni wielu wieków (prawdopodobnie od X/IX w. przed Chrystusem do końca I w. po Chrystusie), jest zbiorem różnych form i gatunków literackich aż w trzech językach: hebrajskim, aramejskim i greckim. Jest to więc zbiór pism powstałych na przestrzeni wielu wieków będący skarbnicą wiedzy o świecie dotyczącą dziejów przed narodzeniem Chrystusa od stworzenia świata, zawierającą historię i nauki Boga-Człowieka, aż po zapisy dotyczące działalności Apostołów.

Warto podkreślić, iż żadne inne dzieło nie miało tak szerokiego kręgu odbiorców, nie było tak wiele razy powielane a jednocześnie nie wzbudzało tylu kontrowersji. Dla wielu ludzi jest księgą obcą, niewnoszącą nic nowego w ich codzienne życie. Trudno jest bowiem odnaleźć odpowiednią ścieżkę interpretacyjną w dziele, które powstało tak dawno temu w świecie zupełnie niepodobnym do naszego.

Trzeba również pamiętać, iż Biblia nie jest zbiorem jednolitych gatunkowo pism. Jak powiedział kiedyś wybitny egzegeta, Gerhard Lohfink, Pismo Święte stanowią „teksty pochodzące z różnych stuleci i od różnych autorów, przede wszystkim zaś należące do najróżniejszych gatunków. Są tam cztery Ewangelie, są listy i zbiory listów, są księgi prorockie i pisma apokaliptyczne, pisma dydaktyczne i księgi mądrościowe, jest cały śpiewnik, mianowicie zbiór 150 psalmów, i są w końcu tzw. księgi historyczne. Tak przedstawiałyby się w głównych zarysach gatunki ksiąg biblijnych.”



  Dowiedz się więcej