Jesteś w: Makbet

„Makbet” – motywy literackie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



To samo dzieje się z Lady Makbet. Myśl, że zbrodnia już w tym momencie umożliwi Makbetowi objęcie tronu wywołuje w niej bardzo silne emocje. Lady Makbet stara się podsycić je na tyle, by mogła przekonać męża do zabójstwa króla Dunkana.

Kolejnym etapem jest samo zabójstwo. W obu małżonkach wywołuje ono zgrozę ale brną w swoim postanowieniu. Makbet zdając sobie sprawę, że popełnił odrażający czyn, nie jest już w stanie pomazać krwią śpiących strażników. Robi to za niego Lady Makbet.

Prawdziwe męczarnie zaczynają się po zabójstwie Banka. Przyczyną ich jest strach, że oba zabójstwa zostaną ujawnione. Makbet jest bliski obłędu, gdy dowiaduje się, że syn Banka uszedł z życiem. Zaczyna mieć halucynacje – widzi upiora, który ma postać zamordowanego przyjaciela. Pojawia się też przed jego oczami narzędzie zbrodni – sztylet. Sytuację ratuje Lady Makbet. Tłumaczy ona męża przed gośćmi zebranymi na uczcie i przywołuje męża do porządku.

Cierpienia psychiczne bohaterów zaczynają stopniowo sprowadzać ich na drogę szaleństwa. Zamordowanie rodziny Makdufa przez wysłanych do jego zamku zabójców jest bezsensownym aktem przemocy, który niczego nie może zmienić. Makbet szuka wsparcia psychicznego w wyroczniach wiedźm. Wydaje mu się, że mimo wszystko los nad nim czuwa.

Lady Makbet nigdzie nie znajduje pomocy. Rozpamiętuje to, co się stało ale nie może nikomu wyznać, że brała udział w zamordowaniu króla Dunkana. Nie sypia po nocach, chodzi po komnatach i rozmawia ze sobą. Wezwany do niej lekarz nie potrafi pomóc obłąkanej kobiecie. Na koniec skraca cierpienia przez samobójstwo. Makbet stara się trwać przy swoich racjach, czekając na atak wojsk angielskich stojących pod Lasem Birnam. Jednak i on przegrywa. Odrzuca propozycję Makduf, aby zrezygnował z walki i poddał się. Nie chce być zdetronizowanym, pohańbionym królem. Wybiera śmierć.

Makbet – motyw małżeństwa


Szekspir w dramacie „Makbet” pokazał dwa małżeństwa. Wyeksponował przede wszystkim małżeństwo głównego bohatera, ponieważ to, co dzieje się między tymi małżonkami jest motorem całej akcji. Możnaby je określić jako małżeństwo partnerskie. Makbet i jego żona nie mają przed sobą tajemnic.Dzielą się ze sobą wszystkim, co im się przydarza.

Po zakończonej bitwie Makbet natychmiast wysyła do żony, która przebywa w zamku Farres posłańca z wiadomością. Informuje ją o tym, że król mianował go tanem Kawdoru. Oprócz tego jest również informacja o przepowiedni, jaką otrzymał od wiedźm spotkanych na wrzosowisku. Makbet chce po powrocie do swojego zamku porozmawiać z żoną o tej sprawie i zasięgnąć u niej rady. Woli poinformować ją o wszystkim wcześniej.

W tym momencie okazuje się, że układ między małżonkami jest tylko pozornie partnerski. Lady Makbet ma duży wpływ na swojego męża. Potrafi najróżniejszymi sposobami przekonać go do rzeczy, które budzą w nim wątpliwości. Czekając na męża w zamku w Farres mobilizuje całą swoją energię, by nakłonić go do zabójstwa króla Dunkana. Na tronie Szkocji zależy jej tak samo jak Makbetowi - a może nawet bardziej. Mając ogromny wpływ na męża, wie, że władza będzie również w jej rękach. W rozmowie z Makbetem od razu przyrzeka pomóc mu w zabójstwie. W dalszym ciągu akcji część działań bierze na siebie. Wspiera też męża psychicznie, gdy ten bliski jest obłędu po zabójstwie Banka.

Układ między nimi rozpada się, kiedy wszystko obraca się przeciwko Makbetowi. Lady Makbet uwięziona w pułapce fatalnych zdarzeń, bez możliwości wybrnięcia z niej, popada w szaleństwo.
Makbet zostaje sam ze swoimi problemami. Wiadomość o samobójczej śmierci żony przyjmuje z cynicznym spokojem. Ciągle liczy, że los mu sprzyja - ale myli się. Ginie w pojedynku z Makdufem.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 



  Dowiedz się więcej