Jesteś w: Dziady

Wpływ III cz. „Dziadów” na kształtowanie się postawy patriotycznej

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Wpływ III części „Dziadów” Adama Mickiewicza miał ogromy wpływ na kształtowanie się postawy patriotycznej wśród ówczesnych odbiorców. Wydaje się, że wpływ ten jest aktualny także dziś.

Czytając o bohaterstwie osadzonych w więzieniu, poddawanych wymyślnym torturom, nie mających szans na uczciwy proces i obronę ludzi, odbiorcy utożsamiali się z ofiarami carskich represji. Widząc, na jakie poświęcenie gotowi byli nawet młodzi ludzie, wywożeni na Syberię gdy nie chcieli przyznać się do wyimaginowanej winy, czytelnicy dojrzewali ideologicznie, odnajdywali w sobie siłę do walki o wolność Ojczyzny oraz doceniali wszystkie przejawy męczeństwa w dziejach Polski.

Opowieści Jana Sobolewskiego o masowym wywożeniu młodzieży i dzieci na Syberię, postawa Tomasza, gotowego poświęcić dla dobra sprawy i przyjaciół swoje życie i przyznać się do niepopełnionej winy, aby umożliwić uwolnienie tych, którzy mają rodziny czy losy Cichowskiego, młodego chłopaka, kilka dni po ślubie zamkniętego w więzieniu, gdzie przez wiele lat był torturowany i przesłuchiwany, a po odzyskaniu wolności stał się nieufnym, milczącym samotnikiem to tylko kilka przykładów wpływających na patriotyzm odbiorców dramatu.



  Dowiedz się więcej