Jesteś w: Ludzie bezdomni

„Ludzie bezdomni” jako powieść polityczna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego to powieść poruszająca ważne kwestie polityczne. Utwór powstał w trudnych czasach cenzury prewencyjnej, stąd tak wiele luk w historia bohaterów.

Niewiele wiemy na przykład o przyczynach emigracji starszego brata głównego bohatera, spawacza a zarazem wojownika o sprawiedliwość społeczną, Wiktora Judyma. Obecność tego charyzmatycznego robotnika w akcji miała być nadzieją na poprawę losów klasy pracującej, na sprawiedliwość. Gdy nie mógł już wytrzymać złego traktowania w wyniszczającej jego zdrowie pracy – podjął odważny krok i zdecydował się na emigrację.

Sporo niedopowiedzeń widać także w losach brata Joasi Podborskiej – Wacława, skazanego na wygnanie na Syberię za bliżej niezidentyfikowaną rewolucyjną działalność czy w biografii tajemniczego inżyniera Korzeckiego.

W powieści występuje wielu bohaterów, których można nazwać postaciami zaangażowanymi politycznie. W tym między innymi tkwiło źródło popularności „Ludzie bezdomnych” już od momentu pierwszego wydania.  Dowiedz się więcej