Jesteś w: Ludzie bezdomni

„Ludzie bezdomni” – miejsce akcji

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Akcja powieści „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego rozgrywa się w wielu miejscach, z których większość istnieje naprawdę. Czytelnicy mogli natychmiast po zakończeniu lektury przespacerować się śladami Judyma ulicą Krochmalną czy Ciepłą czy odwiedzić Cisy, stworzone na podobieństwo Nałęczowa. Oto opis uzdrowiska:

„Zakład kuracyjny Cisy leży w dolinie między dwoma łańcuchami wzgórz porosłych pięknym lasem. Środkiem doliny przepływa strumień tworzący w samym parku dwa stawy, z których drugi jest motorem maszyn zakładowych. Dokoła stawów ściele się olbrzymi park łączący się z lasami na wzgórzach sąsiednich. Zakłady kąpielowe (tj. łazienki, hydropatia, natryski etc.) mieszczą się w gmachu zwanym, Bóg raczy wiedzieć dlaczego, "Wincentym", a stoją nad drugim stawem. Z tej samej strony na wzgórzu świeci się wspaniały kursal, otoczony gajem roślin, klombów kwiatowych, gazonów, trawników, alejek zacisznych i szpalerów. W obrębie parku tudzież poza nim, przy drogach dążących w różne strony, a nawet wprost wśród lasu stoją wille. Jedne z nich skupiły się w szereg jak chaty we wsi, inne szukają samotności i odgradzają się od świata gąszczami ogrodów”.
Łatwiej przybliżyć te wszystkie miejsca, dokonując podziału na te, które występują w czasie akcji właściwej oraz na te obecne we fragmentach retrospektywnych.

Lokalizacje obecne w czasie właściwym to kolejno: Paryż – miejsce spotkania czterech Polek; Warszawa – miasto praktyki zawodowej, Cisy – uzdrowisko, w którym odrzucony przez stołeczne środowisko lekarz znajduje pracę, Dąbrowa Górnicza – etap pracy jako fabryczny medyk.

Fragmenty retrospektywne, wprowadzone do powieści dzięki pamiętnikom Joasi Podborskiej, urozmaicają akcję osadzeniem jej między innymi w Kielcach (bohaterka kończyła tam Gimnazjum), Głogach (rodzina Podborskich posiadała tak kiedyś dworek), Mękarzycach (tam znajdował się dom jej ciotki i wuja) i Krawczyskach (wieś nieopodal Kielc znana bohaterce z wczesnych lat życia).
Dzięki postaci starszego brata Tomasza, Wiktora Judyma, Żeromski wplótł w akcję takie miejsca, jak Szwajcaria (wyjechał tam do pracy) czy Ameryka (kolejny cel podróży Wiktora).  Dowiedz się więcej