Jesteś w: Ludzie bezdomni

Pamiętnik Joasi Podborskiej

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Pamiętnik głównej kobiecej bohaterki powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” stanowi źródło wiedzy o jej pochodzeniu, charakterze, poglądach i planach na przyszłość:

„Joasia natomiast charakteryzuje się głównie sama w swym pamiętniku – przede wszystkim przez emocjonalnie nacechowany, a zarazem refleksyjny opis zdarzeń, z którymi styka ją życie, a także przez introspekcję psychologiczną. Autoportret w ten sposób bezpośrednio stworzony, mimo stylizacji niektórych fragmentów, jest realistyczny, bogato uszczegółowiony, wyrazisty również w intelektualnej charakterystyce bohaterki” (H. Markiewicz).

Fragmenty dziennika stanowią treść ostatniego rozdziału I Tomu, zatytułowanego „Zwierzenia”. Autorka przybliża w nim swoje korzenie, opowiada o ciężkim dzieciństwie i latach spędzonych w kieleckim gimnazjum i zdobyciu dyplomu guwernantki. Sporo miejsca poświęca pierwszej pracy u bogatych warszawskich Żydów oraz u pani Niewadzkiej w Cisach, wspomina także odwiedziny w rodzinnych stronach (pojechała do Kielc, Mękarzyc, na rodzinny grób w Krawczykach oraz zajrzała do utraconego dworu w Głogach).

To z jej pamiętnika poznajemy okoliczności spotkania w tramwaju przystojnego młodzieńca w cylindrze, którym okazał się być Tomasz Judym.  Dowiedz się więcej